Problem niedogrzanych mieszkań w Europie

Kupując mieszkanie bardzo często w ogóle nie bierzemy pod uwagę naszych możliwości finansowych jeśli chodzi o jego ogrzanie. W Polsce klimat tak naprawdę jest dość trudny i niełatwy do przewidzenia. Zdarzają się zimy bardzo ciepłe, gdzie temperatura głównie w nocy spada ledwo kilka stopni poniżej zera. Zdarzają się jednak także okresy siarczystych mrozów, gdzie słupek rtęci potrafi utrzymywać się nawet na poziomie grubo poniżej -30 stopni i to przez długie tygodnie. Wtedy duże mieszkania ciężko jest ogrzać, a brak pieniędzy na to tylko potęguje ten problem. Wedle norm uznaje się, że dzienne pomieszczenie powinno mieć temperaturę minimum 21 stopni, a pozostałe nie mniej jak 18 stopni. Warunki poniżej tych norm oznaczają już niedogrzanie.

Co trzynasty Polak mieszka w niedogrzanym domu

Co roku Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadza badania związane z dogrzaniem mieszkań nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Według ostatnich danych w Polsce co 13 obywatel mieszka w niedogrzanym mieszkaniu, gdyż po prostu nie jest w stanie tego opłacić. Tak jednak pokazują normy. Najmniej problemów z ogrzewaniem mają po prostu kraje bogate. W Norwegii przeciętny obywatel zarabia rocznie ponad 70 tysięcy euro i tylko 0,7% osób ma niedogrzane mieszkania. W Polsce przeciętny dochód roczny to zaledwie trochę ponad 10 tysięcy euro i w efekcie widać, że na ogrzewanie nas po prostu nie stać. Bardzo wysoki poziom dogrzania mieszkań utrzymuje także Szwecja, Szwajcaria i Luksemburg.

Im cieplej tym zimniej…czyli ciekawy paradoks

Paradoksalne jest jednak to jak ogromne znaczenie na niedogrzanie mieszkań mają warunki klimatyczne. Wydawać by się mogło, że tam gdzie najzimniej mieszkania są najgorzej dogrzewane, a jest wręcz odwrotnie. To właśnie w krajach stosunkowo ciepłych problem ten jest największy. Idealnym tego przykładem jest Cypr, gdzie ponad 30% mieszkańców przebywa w niedogrzanych pomieszczeniach. Tam przecież zimy są wyjątkowo łagodne. Z racji klimatu budynki nie są jednak dostosowywane do niskich temperatur. Cienka konstrukcja i brak ocieplenia mści się w obecnych czasach, gdzie klimat jest mocno nieprzewidywalny i nawet tam zdarzają się naprawdę poważne ataki zimy.