Architektura jak z PRLu

Nadszedł moment na stworzenie nowej kategorii – Design PRL. W dotychczasowych postach nie było tego widać, ale od kilku lat jestem wierną fanką polskiego designu powojennego (oczywiście głównie tego do lat 70, nie dyskryminując jednocześnie elementów tego późniejszego). Nazywany bywa różnie: powojenny modernizm, styl retro, design z czasów PRL. Do mnie najbardziej przemawia to ostatnie określenie, gdyż jak wspomniałam chce traktować całościowo okres od zakończenie II wojny światowej do roku 1989.

Dzisiaj małe zestawienie tego jak wyglada architektura wnętrz w stylu PRL, w XXI wieku.

Dużą rolę oprócz mebli, dodatków oraz kolorystyki odgrywa stara, odświeżona podłoga, którą bardzo ciężko byłoby odtworzyć w warunkach „laboratoryjnych”.

Do aranżacji sypialni wykorzystano tylko dwóch starych elementów, są nimi szafki. Lampki nocne by IKEA, natomiast obraz został namalowany przez współczesną artystkę Majkę Kie­sner.

Wysokie, jasne wnętrze powyżej to idealne warunki do bawienia się stylami. Nie ma to przesytu. O stylu retro informują jedynie nieliczne, aczkolwiek wyraziste elementy. Dodatkowo tym co tworzy klimat jest stara podłoga, kaloryfer czy stare, drewniane okna.