Tatry, Bieszczady czy Sudety to regularnie odwiedzane miejsca przez polskich turystów. Każdego roku tłumy wyjeżdżają by zdobywać najbardziej popularne polskie szczyty. Nie mniejszy urok ma jednak Beskid Niski, który nie cieszy się tak wielką popularnością. Pierwotny charakter tych gór skrada jednak serca tych, którzy je odwiedzą.
Krajobraz Beskidu Niskiego
Beskid niski to pasmo górskie Karpat zlokalizowane w południowo-wschodniej części małopolski oraz południowo-zachodniej części Podkarpacia. Kraina ta nie zawiera monumentalnych gór i szczytów. Posiada jednak wiele wzniesień, pagórków i niewielkich gór o wysokości do tysiąca metrów nad poziomem morza. Wzniesienia pokryte są niezwykle bogatym lasem mieszanym.
Pośród nich przebiegają niezwykle liczne szlaki piesze. Co pewien czas natrafić można na schronisko, w którym można zjeść posiłek, odpocząć i spędzić noc. Dodatkowo na trasach umieszczonych jest wiele tablic informacyjnych opisujących przyrodę tego niezwykłego miejsca. Warto również wspomnieć o wieżach widokowych, których w okolicy zlokalizowanych jest kilka, a budowa następnych czeka w kolejce.
Przyroda Beskidu Niskiego
Beskid Niski to bardzo bogata kraina przyrodnicza. Występuje to Magurski Park Narodowy. Charakterystyczne zwierzęta jakie możemy spotkać w okolicy to niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki oraz borsuki. Oprócz licznych drapieżników, występują także liczne jelenie, sarny, dziki i zające.
Lasy południowej Małopolski są siedliskiem prawie 150 gatunków ptaków. Wśród nich możemy wyróżnić takie majestatyczne gatunki jak orzeł przedni, myszołów czy też orlik krzykliwy. To właśnie ten ostatni występuje w logo Magurskiego PN.
Przedstawicielami płazów tego regionu jest kumak nizinny, salamandra plamista oraz kilka gatunków traszek. Wśród gadów możemy wyróżnić takie węże jak żmija, gniewosz plamisty czy też beznogą jaszczurkę – padalca.
Lasy stanowią ponad 70% terenu Beskidu Niskiego. To właśnie one są główną wizytówką tego regionu. Są to kasy mieszane z wieloma gatunkami drzew, krzewów i drobnych roślin. Takie warunki umożliwiają pełne oddanie się korzystnemu i relaksującemu działaniu przyrody.
Ślady historii
Jednym z głównych ośrodków miejskich Beskidu Niskiego jest miasto Gorlice. To właśnie w tym mieście swoje badania prowadził Ignacy Łukasiewicz. Wynikało to z faktu, iż region Gorlic był kiedyś niezwykle bogaty w “czarne złoto”. W mieście tym zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
Z Gorlicami wiąże się również jedna z ważniejszych bitew I wojny światowej. To właśnie pod Gorlicami 2 maja 1915 roku przełamany został front wschodni. Pozostałością po tych wydarzeniach jest kilkadziesiąt niezwykłych cmentarzy wojskowych, które zlokalizowane są w niemal każdej okolicznej miejscowości.
Beskid Niski to rejon bezapelacyjnie wspaniały i urokliwy. Niewielkie natężenie turystów sprawia, że znacznie równi się on od typowych górskich ośrodków wypoczynkowych. Planując wakacje, warto rozważyć odwiedzenie regionu Gorlic.