Opony letnie można użytkować jedynie w okresie między wiosną a jesienią, ponieważ ich właściwości tracą moc w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Z kolei opony całoroczne należą do tego rodzaju opon, które łącza właściwości opon zimowych i letnich.
Są one efektem pogodzenia wymogów pory zimowej i letniej, a więc z pewnością nie nalezą do na bezpiecznego typu dostępnych opon. Ich zaletą jest z pewnością uniwersalność, a także ekonomiczność i oszczędność czasu, ponieważ auto z takim oponami nie wymaga udania się do warsztatu. Opony całoroczne z pewnością sprawdzą się u tych wszystkich, którzy niezbyt często opuszczają swoim autem miasto, podróżują nim sporadycznie, a także starają się jeździć wolno i ostrożnie. Opony roczne na suchym podłożu sprawują się znacznie lepiej niż zimowe. Warto zakupić zimowe opony Kraków jest miastem, w którym będziesz mógł nabyć opony w rozsądnej cenie, ponieważ na rynku panuje spora konkurencja.
Droga hamowania na śniegu jest aż ośmiokrotnie dłuższa w oponach letnich niż w zimowych. Jest ona zależna od rodzaju podłoża, na jakim się ono odbywa, a także od rodzaju opon, jakie posiada pojazd. Co ciekawe auto wyposażone w opony zimowe potrzebuje znacznie więcej czasu na hamowanie niż ten sam samochód, mający opony letnie. W trakcie hamowania na lodzie trudno przewidzieć, w którym miejscu zatrzyma się auto. Warto pamiętać, że na tej samej osi powinny być zamieszczone opony tego samego producenta, tego samego rodzaju i z taką samą głębokością bieżnika. Pod żadnym pozorem nie wolno mieszać opon zimowych i letnich na jednej osi, bowiem może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
W oponach zimowych bardzo ważne są tak zwane lamele, czyli specjalne nacięcia, które zapewniają doskonałą przyczepność opon w warunkach zimowych. Nie sprawdzą się one jednak na powierzchni suchej. Na rynek skandynawski są wypuszczane unikalne opony, które mają specjalnie wyprofilowany bieżnik. Pozwala on na komfortową, bezpieczną jazdę nawet po największym śniegu. Oprócz tego w tym klimacie stosowane są specjalne opony wyposażone w kolce. Jednak należy wziąć pod uwagę, że zastosowanie kolców może pogorszyć stan nawierzchni, więc w wielu krajach stosowanie kolców zostało ustawowo zabronione.