Bieganie należy chyba do jednych z najprostszych sportów, jeśli chodzi o wymagania sprzętowe i możliwość rozpoczęcia w każdej chwili, bez specjalnych konieczności zapisywania się na zajęcia grupowe. Można oczywiście planować bieg z grupą znajomych, co zwiększać może motywację i regularność treningów. Jednak równie dobre rezultaty przynieść może samotny trening.
Motywacją do podjęcia biegania może być chęć poprawy wydolności własnego organizmu oraz kondycji fizycznej, a co za tym idzie, również wyglądu zewnętrznego. Ten cel, przy odpowiedniej samodyscyplinie i przy dobrym podejściu do pojawiających się kryzysów można osiągnąć zupełnie małym nakładem kosztów. W miarę wzrostu intensywności treningów i zdobywania doświadczenia w biegu wzrasta bowiem poziom uzależnienia się od tej aktywności. Bieganie, jak chyba większość sportów, może stać się nieodłącznym elementem stylu naszego życia. Uczy ono nie tylko świadomości własnego ciała, ale także pozwala nieraz znacznie podbudować kondycję psychiczną.
Osoby otyłe i z nadwagą również śmiało mogą rozpocząć własna przygodę z tym doskonale wpływającym na samopoczucie sportem. Najważniejsze pozostaje dobre zaplanowanie początków własnych treningów. Zbyt wysokie postawienie sobie poprzeczki na starcie, szczególnie w przypadku osób, których kondycja pozostawia wiele do życzenia może skutecznie zniechęcić do dalszych prób. Debiutantom zaleca się zatem ustalenie sobie, zgodnie z własnymi możliwościami, codziennego limitu biegu i regularne jego wykonywanie. Na początku najlepiej zacząć od marszu, który stopniowo może przeradzać się w marszobieg o różnym stopniu intensywności.
Przed rozpoczęciem treningów warto zakupić odpowiednie obuwie, minimalizujące możliwość ewentualnych kontuzji oraz poznać ogólne zasady ułożenia własnego ciała podczas biegu. Do zupełnych podstaw wypada zaliczyć konieczność rozluźnienia mięśni, zwłaszcza mięśni ramion i karku, w których to miejscach często kumuluje nam się poziom codziennego stresu, ale także mięśni łydek. Należy biegać w postawie wyprostowanej, ewentualnie pochylać się na linii kostek, a nie tułowia, co może być przyczyną bólu pleców i kolan. Osoby z nadwagą powinny też zwrócić szczególną uwagę na właściwe dostosowanie trasy biegu do własnych możliwości. Na początek najlepiej wybierać teren płaski o stosunkowo niewielkich spadkach terenu.