Poznaj bliżej Rudę Śląską

Ruda Śląska to miasto posiadające około 137 tysięcy mieszkańców. Należy do województwa śląskiego i jest miastem na prawach powiatu. Czytując wiadomości Ruda Śląska na portalu inforuda.pl można dowiedzieć się więcej na temat tego co dzieje się w mieście oraz jego okolicach. Z czego słynie Ruda Śląska i co warto w niej zobaczyć w trakcie odwiedzin?

​Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Niewątpliwą atrakcją dla przybywających do miasta jest sławne już muzeum odwołujące się do czasów PRL-u. Muzeum funkcjonuje od roku 2010. W samym budynku muzeum można obejrzeć między innymi to jak wyglądały wnętrza mieszkań w latach od 1945 do 1989, przedmioty codziennego użytku, a nawet obejrzeć zrekonstruowany gabinet I sekretarza PZPR. Jeden z budynków muzeum został zaadaptowany na niewielkie kino. Na zewnątrz obiektu, w ekspozycji plenerowej można obejrzeć z bliska ówczesne pojazdy, w tym samochody FSO Warszawa, Synera 105, Moskowicz 400, Mikrus MR-300, samochód gaśniczy Star 25 i inne. Dodatkową atrakcją czekającą na odwiedzających są ciekawe pomniki przedstawiające znane osobistości z tamtych czasów w ekspozycji Parku Pomników. Można na przykład zobaczyć wielkie, metalowe popiersie symbolizujące Lenina lub pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, który przybył do muzeum ze Strzelec Opolskich.

​Kościół Św. Trójcy w Rudzie Śląskiej Kochłowicach

Kościół, którego budowę rozpoczęto w roku 1900 w Rudzie Śląskiej łączy style neoromańskie i neogotyckie. Jego budowa trwała 2 lata. Jest to niezwykle ciekawa atrakcja dla osób zainteresowanych sztuką sakralną, a strzeliste wieże kościelne są dostrzegalne nawet z daleka. Jest to dość duży i monumentalny budynek sakralny, ponieważ w jego środku może przebywać jednocześnie około 5 tysięcy wiernych, a same rozmiary kościoła to 57 metrów długości oraz 21 metrów szerokości. W środku zachowało się zabytkowe wyposażenie kościoła i sławne organy firmy Schlag&Sohne ze Świdnicy.

​Aquadrom – Park Wodny w Rudzie Śląskiej

Osoby spragnione wrażeń wodnych powinny sprawdzić co ma do zaoferowania słynny park wodny. Jest on podzielony na trzy strefy – sportu, rekreacji oraz strefę z saunami. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 8 grudnia 2021 roku. Cechą wyróżniającą ten park wodny na tle innych to ciekawy pomysł na basen, który charakteryzuje się ruchomym dnem. Jako jeden z nielicznych parków wodnych ma on do zaoferowania basen do nurkowania o głębokości 7 metrów. Park wodny ma do zaoferowania również lekcje pływania oraz lekcje nurkowania. Dodatkowo odbywają się tutaj regularnie zajęcia z tak zwanego aqua aerobiku.

Dodaj komentarz