Soczewki ujemne i dodatnie

Współcześnie na rynku optycznym dostępne są soczewki, która pozwalają skorygować wadę mieszczącą się w przedziale -25 do +25 dioptrii. Dzięki temu wiele osób, dla których noszenie grubych szkieł okularowych było krępujące, może raz na zawsze pożegnać się okularami. Wyróżnia się kilka rodzajów soczewek, jednak dwa typy są najbardziej popularne.  Pierwsze z nich tzw. soczewki ujemne są stosowane do korekcji krótkowzroczności, z kolei soczewki dodatnie służą osobom z dalekowzrocznością.

Soczewki kontaktowe przydadzą się także osobom, które posiadają wadę zwaną astygmatyzmem. W trakcie badania okulistycznego lekarz jest w stanie rozpoznać obecność wady, dlatego warto wybrać się na badanie okulistyczne. W twojej okolicy z pewnością znajduje się specjalistyczny gabinet okulisty, gdzie będziesz mógł szybko i kompleksowo zbadać swój wzrok.

Soczewki toryczne to szczególny rodzaj soczewek przeznaczonych dla osób cierpiących na astygmatyzm czyli wadę wzroku, które powoduje rozmazanie obrazu widzianego przez co osoba widzi wszystko jak na poruszonym zdjęciu – mówi okulista Kraków Jerzy. Astygmatyzm jest wynikiem niewłaściwego ukształtowania się rogówki, która jest lekko wydłużona, jednak dzięki szkłom lub soczewkom korekcyjnym istnieje możliwość zniwelowania niepożądanych konsekwencji tej wady. Opis soczewki sferycznej różni się od tego, jaki jest używany do określenia parametrów normalnej soczewki. Na pudełeczku lub opakowaniu soczewki znajdują się następujące informacje: moc sferyczna, moc cylindryczna oraz oś cylindra. Soczewki toryczne dla astygmatyków są dostępne dla w pełnej gamie dioptrii zarówno dla krótkowidzów jak i dalekowidzów. Warto wspomnieć, że w szkłach torycznych często spotyka się specjalne oznaczenie, które pomaga ustalić właściwą pozycję szkła, aby zostało ono prawidłowo zamieszczone na rogówce oka.