Stambuł – konieczny punkt podróży po Turcji

Zwiedzanie Białegostoku- ciekawe miejsca i przyjaźni ludzie.

Jednym z miast tureckich, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Stambuł. Miasto to uważane jest za najczęściej i najliczniej odwiedzane tureckie miasto. Stambuł usytuowany jest nad Cieśniną Bosfor oraz Morzem Marmara. Jest to miasto, które znajduje się na granicy dwóch kontynentów: Europy oraz Azji. Klimat, który występuje na terenie miasto określa się jako przejściowy między klimatem śródziemnomorskim a klimatem pontyjskim. Charakterystyczne dla Stambułu są bardzo duże spadki temperatury w okresie zimy.

Cechą charakterystyczną miasta jest także występowanie silnych wiatrów. Wieją tutaj lodos, który przynosi powietrze niezwykle gorące oraz poyraz, który przynosi ze sobą przyjemne orzeźwienie. Zatoka Złoty Róg jest miejscem, które rozgranicza dwie części Stambułu: europejską oraz azjatycką. Miasto to cechuje się niezwykle fascynującą historią, która przełożyła się na licznie tutaj obecne, a bardzo cenne zabytki. Z pewnością będąc w Turcji nie możemy więc zapomnieć o wizycie w Stambule, który z pewnością wzbudzi w nas zachwyt.

Co warto zwiedzić na wczasach w Stambule

To zabytki wzbudzają u turystów bardzo duże zainteresowanie. Zapewne tak jest i w naszym przypadku. Dlatego wybierając się do Turcji, dobrze jest znaleźć się w Stambule. To miasto ukazuje nam piękno Turcji, jej zabytków, jak i historii, która jest zapisana na wielu kartach. Taki region Stambułu posiada rozbudowaną bazę noclegową, z której będziemy mogli korzystać. Są one zapewnione dla turystów zagranicznych, przypadku całego kraju Turcji. Położony Stambuł jest po obu stronach cieśniny Bosfor. Centrum miasta stanowi przede wszystkim europejska, czyli zachodnia część Stambułu. Do atrakcji turystycznych możemy zaliczyć liczne zabytki, które tutaj występują. W skład najważniejszych zaliczamy twierdzę Yedikule z XV wieku, meczety Selimiye i Seleymaniye, HAgia Sophia, Dolmabahce Sarami, Wielki Bazar, mury miasta, czy Akwedukty z IV wieku. Warto byłoby zapoznać się z każdym z tych zabytków. Dzięki temu dowiadujemy się, w jaki sposób dawne społeczeństwo miało wpływ na tworzenie się takiej architektury.

Turcja na wczasy – Stambuł

Jadąc do Turcji musimy znaleźć chociaż chwilę na wizytę w Stambule, które unikatowe jest z wielu powodów. Przede wszystkim jest to miasto dwóch kontynentów. Leży jednocześnie na terenie Europy oraz Azji, a miejscem, które oddziela europejski Stambuł od tego azjatyckiego jest Zatoka Złoty Róg. Z pewnością warto się udać do tak zwanego Starego Stambułu. Miejsce to określane jest jako kolebka miasta. Miejsce to w starożytności tworzyło piękne Bizancjum, zaś w okresie średniowiecza było zwane Konstantynopolem. To właśnie w tym miejscu znajdziemy najwspanialsze, a zarazem najcenniejsze zabytki w mieście. Co warto więc zobaczyć będąc w Stambule? Z pewnością warto udać się do twierdzy Rumeli Hisari i Anadolu Hisari. Twierdze te pochodzą z 1453 roku. Zostały zbudowane na chwilę przed zdobyciem Konstantynopola. Ich budowa miała na celu odcięcie miasta od ewentualnej pomocy oraz zaopatrzenia w żywność. Z pewnością warto wybrać się także do meczetu Eyup, w którym znajduje się grób Eyupa Ensariego.

Dodaj komentarz