Co warto wiedzieć o roślinach i zwierzętach Sumatry?

Co warto wiedzieć o roślinach i zwierzętach Sumatry?

Sumatra - zwierzęta i rośliny

Lasy deszczowe na Sumatrze to prawdziwy raj dla wyjątkowych gatunków roślin. To także naturalny dom dla wielu gatunków zwierząt, które można spotkać tylko w Indonezji. Jeśli interesuje Cię fauna i flora i chcesz przeżyć wyjątkową przygodę, to Sumatra powinna być pierwsza na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Można tam zobaczyć niezwykłe okazy, które są zaliczane do najdziwniejszych i najrzadszych na świecie. Zobacz, co musisz wiedzieć o roślinach i zwierzętach na tej Indonezyjskiej wyspie.

Tygrys Sumatrzański

Tygrys Sumatrzański to najmniejszy podgatunek tygrysa na świecie, co zdecydowanie można zaliczyć do jego atutów. Małe rozmiary ułatwiają mu poruszanie się po gęstej dżungli. Dodatkowo jest niezwykle zwinny i .. zagrożony. Każdego roku kłusownicy nielegalnie polują na te zwierzęta, przyczyniając się do ich wyginięcia. Populacja tygrysa Sumatrzańskiego jest niewielka i szacuje się, że jeśli polowanie na nie dalej będzie praktykowane, to za kilka lat zniknie on całkowicie z powierzchni Ziemi.

Rafflesia arnoldi

To jeden z największych kwiatów na świecie. Może ważyć nawet siedem kilo i mieć metr wysokości. Nie posiada łodyg ani liści i jest uważana za najbardziej nieprzyjemnie pachnącą roślinę na świecie. Ludzie porównuję jej zapach do gnijącego mięsa, a nawet padliny. Króluje w Sumatrzańskich lasach tropikalnych i bardzo łatwo ją rozpoznać, chociażby przez jej okropny zapach, który potrafi odstraszyć nie jedną osobę.

Orangutan Sumatrzański

Sumatra to jedno z niewielu miejsc, w którym można zobaczyć dziko żyjące orangutany. Niestety nie zmienia to faktu, że jest to gatunek krytycznie zagrożony. Co roku z rąk kłusowników ginie setki osobników, które wykazują się niezwykłą inteligencją. Orangutany potrafią tak jak ludzie myśleć i rozumieć. Potrafią używać narzędzi, trzymać je w ręce i wykorzystywać np. do wybierania miodu z ula. Są to bardzo mądre zwierzęta, które przez wierzenia tamtejszej ludności są zabijane na talizmany i „leki” wykorzystywane w tamtejszych obrzędach.

Nosorożec Sumatrzański

Nosorożce Sumatrzańskie są bardzo „rozgadane”, stale emitują dźwięki, które są zrozumiałe jedynie dla nich. Wiele osób, które słyszało je na żywo, porównuje te dźwięki do odgłosów, które wydają wieloryby. Można spotkać je zarówno w ogrodach zoologicznych, jak iw dżunglach gdzie żyją na wolności, czego nie sposób nie usłyszeć.

Tapir Malajski

To zwierze, które wiązane jest z zebrami, osłami i nosorożcami jednak na pierwszy rzut oka przypomina świnię. Mają nietypowe biało-czarne ubarwienie, które pomaga im się skryć w gęstych Indonezyjskich dżunglach.

Dodaj komentarz