5 powodów, dla których nie warto wchodzić w konflikty z nauczycielem

5 powodów, dla których nie warto wchodzić w konflikty z nauczycielem

Konflikty z nauczycielami to wciąż temat tabu w wielu miejscach w naszym kraju, choć faktem jest, że zdarzają się one nagminnie. I wcale nie zdarzają się tylko z winy ucznia, czasami sam nauczyciel prowadzi relację tak, aby ostatecznie zniszczyć w jakiś sposób ucznia. Jednak celowe wchodzenie w konflikty z członkami kadry nie skończą się dla nas za dobrze i koniecznie musimy mieć tego świadomość!

1. Nieprzyjemna atmosfera w czasie pracy
Gdy jeden z uczniów wejdzie w konflikt z nauczycielem, cały zespół czy klasa poczuje to na sobie. Nie znaczy to oczywiście, że nauczyciel będzie niemiły dla całej klasy, choć i taki scenariusz może się zdarzyć. Mowa tutaj o atmosferze, która będzie panowała przy każdym bezpośrednim i pośrednim starciu z nauczycielem. Będzie to przeszkadzać nie tylko Tobie, ale wszystkim wokół, a jeśli nauczycielowi zależy na tym, żeby wszyscy wiedzieli, że wasze relacje są napięte, postara się mocno to uwydatnić, co tylko dodatkowo zepsuje Ci warunki do nauki i pracy.

2. Problemy u innych nauczycieli
Jeśli nauczyciel nie zamierza Ci odpuszczać, może nastawiać przeciwko Tobie innych członków kadry. Najczęściej dzieje się tak, kiedy to sam nauczyciel zaczyna konflikt z uczniem. Wtedy liczy się pokaz sił, a Ty nie masz żadnych, zwłaszcza jeśli chodzi o pracowników twojej placówki. Nie daj się jednak zastraszyć. Możesz walczyć ze wszelkiej przejawami niesprawiedliwości, pomówieniami czy po prostu gorszym traktowaniem. Dyrektor twojej placówki ma obowiązek interwencji, a jeśli będzie częścią procesu, zawsze pozostaje Ci kontakt z kuratorium.

3. Brak wsparcia ze strony kolegów z klasy
Wielu uczniów, zwłaszcza młodszych, widzi w nauczycielu swojego mentora, dlatego gdy zauważą, że jesteś z nim skonfliktowany, mogą automatycznie stać się twoimi wrogami. W ten sposób stracisz nie tylko wsparcie ze strony wychowawcy, ale też osób, które potencjalnie mogły pomóc Ci w rozwiązaniu problemu. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich uczniów i jest znacznie uzależnione od ich wieku, ale może to być dla Ciebie duży problem, zwłaszcza jeśli przedtem byłeś mocno zżyty z klasą. Warto im wtedy wytłumaczyć, jak sprawa wygląda z twojej perspektywy i dlaczego nauczyciel jest z Tobą w konflikcie.

4. Zawsze będziesz chętnym
Jeśli akurat w klasie nie będzie nikogo chętnego do odpowiedzi albo wykonania jakiejś brudnej roboty, sam się nim staniesz. Nauczyciele doskonale wiedzą, czego nie lubią uczniowie, więc jeśli będą chcieli podtrzymać konflikt, zrobią wszystko, żebyś poczuł, że to oni mają władzę i są w stanie utrudnić Ci życie, w każdym razie to szkolne. Ciężko z tym walczyć i najlepiej jest to zgłosić swojemu wychowawcy lub innemu zaufanemu pracownikowi szkoły. Interwencja może się jednak okazać niemożliwa, bo bardzo ciężko jest udowodnić, że nauczyciel robi nam na złość, a nie wybiera nas przypadkowo.

5. Wieczne czepianie się szczegółów
Wszystko, co nie jest wykonane perfekcyjnie, będzie krytykowane, mimo że innym uczniom nie grozi za takie same błędy żadna kara. Nie ważne, czy chodzi o ilość błędów na sprawdzenie, czy nieodpowiednie zachowanie na terenie szkoły, jeśli przyłapie Cię na tym nauczyciel, z którym weszłaś w konflikt, możesz być pewny, że nie skończy się to dla Ciebie dobrze. Nawet jeśli nie znajdzie się dowód na twoje przewinienie, zawsze podejrzenie spadnie na Ciebie, a nauczyciel dołoży wszelkich starań, abyś został przykładnie i najlepiej przed całą szkołą ukarany.

Dodaj komentarz