Jak samodzielnie robić notatki?

Jak samodzielnie robić notatki?

Jeśli przez całą twoją edukację nauczyciele dyktowali Ci notatki, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Często zdarza się bowiem, że nauczyciele od początku szkoły średniej wymagają od uczniów robienie ich samodzielnie. Albo jeszcze gorzej, nauczyciele dyktują tak chaotycznie, że nie jesteśmy w stanie niczego poprawnie zapisać. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i mimo trudności robić porządne notatki?

Korzystaj z podręcznika albo repetytorium
Nie wszystko to, o czym mówi nauczyciel, jest w programie nauczania. Oczywiście dobrze jest wiedzieć więcej, ale gdy mamy mało czasu, a chcemy zanotować wszystko to, co jest dla nas istotne, musimy dokładnie wybierać potrzebną nam wiedzę. W tym pomoże nam nasz niezawodny podręcznik albo podręcznik kolegi z ławki, jeśli my swojego nie nosimy. Otwórz go na stronie z tematem, który obecnie omawiacie i szybko przejrzyj, czego dokładnie on dotyczy. Dzięki temu będziesz wiedział, które informacje podawane przez nauczyciela faktycznie są istotne, a które są tylko ciekawostką lub dygresją od tematu, której nawet nie będzie na sprawdzianie.

Pamiętaj o wyższości treści nad formą
Gdy notujesz samodzielnie, na bieżąco, nie skupiaj się na estetyce swoich notatek. Szkoda na to czasu. Jeśli zależy Ci na ich porządnym wyglądzie, rób je w brudnopisie, a potem przepisuj w domu na czysto do zeszytu przedmiotowego, ale wiele osób zupełnie nie jest stworzonych do takiej pracy. Skup się przede wszystkim na pisaniu tego, co jest dla Ciebie ważne i co może Ci się przydać. Pisz po marginesach, zaznaczaj byle jak i nie przejmuj się zupełnie wyglądem twojego pisma. Twoja notatka ma być przede wszystkim funkcjonalna, czyli po prostu czytelna. Nie marnuj czasu na kolorowe nagłówki, jeśli zupełnie nie czujesz potrzeby ozdabiania swojego zeszytu.

Nie bój się prosić o notatki
Jeśli nie zdarzysz czegoś zanotować, nie panikuj! W końcu w twojej klasie jest jeszcze wiele osób, które również robią samodzielnie notatki. Jak najszybciej znajdź osobę, która zawsze wszystko skrupulatnie notuje, nawet jeśli nie robi tego estetycznie. Chodzi o to, żeby zawsze mieć się do kogo zwrócić, jeśli nie będzie nas na lekcji albo nie będziemy w stanie na niej notować. To wcale nie musi być twój najbliższy znajomy czy sąsiad z ławki. Zadbaj jednak o dobre stosunki z tą osobą. I nie bój się prosić o pomoc. Pytaj, jeśli nie jesteś w stanie rozczytać jakiegoś słowa albo poszukaj dokładnego wytłumaczenia jakiegoś pojęcia, które dana osoba tylko napisała sobie na marginesie.

Dodaj komentarz