Antykoncepcja a masa ciała

Antykoncepcja a masa ciała

Antykoncepcja, jaka by nie była, jest ważna i obecnie przestała już być tematem tabu. Przyjmowanie tabletek hormonalnych pozwala w łatwy sposób kobiecie regulować jej cykl, będąc zarazem jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia przed ciążą. Jednak mimo iż tabletki antykoncepcyjne mają wiele zalet, posiadają również wady. Na ulotce można przeczytać, że obok wymiotów, trądziku, bólów głowy, nerwowości i spadku libido, może się również pojawić wzrost wagi. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie kobiety. Co może prowadzić do opuchlizny ciała, przytycia nawet 3 kilogramów. Dodatkowo kobieta może czuć się ociężała. Wtedy najlepiej zmienić tabletki na inne.
Ale warto zauważyć, że jeśli jesteś osoba aktywną fizycznie, odzywasz się zdrowo i nie masz problemów z wahaniem się Twojej wagi, to nic Ci nie grozi.

Jak nie przytyć po antykoncepcji?

Choć wielu twierdzi, że przytycie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych to mit, inni są odmiennego zdania. Jeżeli wierzymy pierwszym i zauważymy faktyczny wzrost wagi, bądź którykolwiek z wymienionych w ulotce skutków ubocznych, najlepiej jak najszybciej takie tabletki odstawić i spróbować innych.

Poza tym aby podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zminimalizować ryzyko przytycia warto przestrzegać poniższych wskazówek:

należy spożywać większą ilość błonnika,
najlepiej unikać tłustych mięs oraz smażonych potraw,
wskazane są ćwiczenia i picie dużej ilości wody.
Zatem przytyję, czy nie?

Sama w sobie tabletka antykoncepcyjna nie jest w stanie spowodować wzrostu masy ciała. Tak naprawdę Twoje tycie ma związek z pochłanianiem dużej ilości pokarmów i małą aktywnością fizyczną. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, zdrową, a mimo to przytyłaś, najprawdopodobniej w Twoim organizmie dochodzi do zatrzymania wody. Najlepiej wtedy odczekać 3 cykle i wszystko powinno wrócić do normy. Jeżeli po tych kilku miesiącach, nadal masz wyższą wagę, skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Prawdopodobnie będziesz potrzebowała po prostu innych tabletek.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy zwiększyć swoją aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiać i mieć zbilansowaną dietę. Nie od dziś wiadomo, że osoby aktywne fizycznie są zdrowsze i szczuplejsze.

Dodaj komentarz