Kleszcze – jak ich uniknąć i jak się ich pozbyć?

Kleszcze – jak ich uniknąć i jak się ich pozbyć?

Naturalnym siedliskiem kleszczy są przede wszystkim lasy liściaste oraz mieszane. Nie zapominajmy jednak, że występują one również na innych terenach takich jak łąki, czy inne tereny bogate w roślinność.

W Polsce kleszcze wykazują najwyższą aktywność na wiosnę oraz późnym latem tj. od kwietnia do maja oraz od sierpnia do września. Niestety jednak na atak jesteśmy tak naprawdę zagrożeni przez większą część roku.

Kleszcze atakują miejsca w których skóra jest bardzo cienka, ciepłe oraz ubogo owłosione – uda, głowę z szyją oraz okolicę brzucha

Zapobieganie.

Najlepszą formą ochrony naszego pupila jest profilaktyka. Tak więc zamiast szukać a następnie usuwać kleszcza lepiej jest po prostu zapobiec jego atakowi. Stosowanie obroży przeciwkleszczowych (Kiltix firmy Bayer) oraz innych preparatów (Fiprex, Advatix) jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym.

Usuwamy kleszcza

Jeśli jednak nie udało nam się ochronić naszego zwierzaka przed atakiem kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć poprzez:

złapanie szkodnika pensetą jak najbliżej skóry
obrócenie w lewo z jednoczesnym pociągnięciem w górę.
zdezynfekowaniem skóry w miejscu ugryzienia np. spirytusem lub innym środkiem aseptycznym.

Można to również zrobić za pomocą specjalnych urządzeń (np. pompka ssąca) które są łatwe do nabycia w aptekach, sklepach zoologicznych lub u weterynarza.

W/w pompkę można również zrobić samemu ze strzykawki – należy obciąć zaślepioną stronę nożem, a następnie założyć tłok odwrotnie, by część, za którą trzyma się tłok wystawała ze strony obciętej. Urządzenie należy przyłożyć otworem nad kleszcza, po czym odciąga się tłok. Powstające podciśnienie powinno wyrwać kleszcza.

Istnieje wiele plotek na temat usuwanie kleszcza poprzez smarowanie różnego rodzaju środkami – masłem, kremem, czy też alkoholem. Nie wolno tego robić ! Może to spowodować wstrzyknięcie dodatkowej porcji substancji toksycznych. Kleszcza należy usunąć w całości – jeśli nam się to nie udało, należy pozbyć się wszystkich, pozostałych jego części. Zostawienie jego fragmentów pod skórą może spowodować powstawanie ropiejącej rany.

Dbając o zdrowie pupilka, zwróćmy również uwagę na swoje bezpieczeństwo. Wyjmując kleszcza uważajmy, aby nie zakuć się jego aparatem gębowym – w zapobieganiu tego pomocne będą gumowe rękawiczki.  Zarówno pies jak i człowiek może zarazić się poważną chorobą jaką jest borelioza. Dodatkowo grozi nam odkleszczowe zapalenie mózgu i związane z nim powikłania.

Dodaj komentarz