Czy dachówki ceramiczne stanowią idealne pokrycie dachu?

Czy dachówki ceramiczne stanowią idealne pokrycie dachu?

Dachówki ceramiczne to jedne z najstarszych i zarazem najcięższych pokryć dachowych, które stosuje się w tradycyjnym budownictwie. Te popularne pokrycie dachowe cechują się trwałością, mogącą przetrwać nawet stulecia. Idealnym odzwierciedleniem tego są budynki sakralne, zamki, a nawet kamienice, których dachówki przetrwały wiele ciężkich warunków. Jeżeli więc masz w planach wymianę starych i zniszczonych dachówek na nowe – to dachówki ceramiczne będą odpowiednim wyborem.

Jakie pokrycie dachowe jest najlepsze?

Dach i cała jego konstrukcja to jeden z najważniejszych elementów domu. To właśnie jakość pokrycia dachowego chroni nas i naszych najbliższych przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Podczas budowy nowego domu, lub samej wymiany dachu, dość często zadajemy sobie pytanie: jakie pokrycie dachowe będzie najodpowiedniejsze. Jeżeli więc zależy nam na dobrej i trwałej inwestycji, to odpowiedź jest tylko jedna. Najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o pokrycie dachu, są właśnie dachówki ceramiczne. To one, spośród swojej konkurencji, wyróżniają się największą ilością zalet. Takie dachówki są niezwykle odporne na niskie temperatury, wilgoć i wichury, które często występują na terenie Polski.

Oprócz tego dachówki ceramiczne charakteryzują się dużą odpornością na korozję i promieniowanie UV, stanowiąc przy tym doskonałą izolację cieplną. W upalne dni dużo wolniej się nagrzewają, przez co oddają zdecydowanie mniej ciepła do domu. Dzięki temu pokój na poddaszu nie jest już aż tak podatny na temperaturę na zewnątrz. W upalne dnie nie będzie w nim aż tak gorąco, natomiast zimą nie będzie w nim chłodniej. Pozwala nam to zaoszczędzić pieniądze na materiale izolacyjnym, ponieważ rolę tą pełni również dach pokryty dachówkami.

Dachówka ceramiczna, a ochrona akustyczna

Pokrycie dachu dachówkami ceramicznymi gwarantuje doskonałą ochronę akustyczną, która tłumi wszelkie hałasy z zewnątrz – w tym odgłosy deszczu. Dodatkowo dachówki odróżniają się niewielką nasiąkliwością wody (wynoszącą ok. 2%). Dzięki temu  przepuszczają one znacznie mniej wilgoci. To z kolei w znacznie mniejszym stopniu naraża drewniane elementy konstrukcji dachu na zniszczenia.

Dachówki są ponadto odporne na uszkodzenia mechaniczne np. uderzenia przedmiotami niesionymi przez wiatr. To dlatego są one jednymi z najbardziej polecanych dachówek dostępnych na rynku. Wielu dekarzy i inwestorów uważa, że to właśnie dachówki ceramiczne są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o pokrycie dachu.

Dodaj komentarz