Jak dbać o zdrowie psychiczne podczas pandemii?

Obecna sytuacja pandemiczna, wiążąca się z licznymi ograniczeniami oraz izolacją społeczną, silnie oddziałuje na stan naszego zdrowia psychicznego. Przez zmiany zasad funkcjonowania w życiu społecznym, jesteśmy dużo bardziej narażeni na obniżone samopoczucie, a tym samym podatniejsi na emocje takie jak choćby niepokój, lęk, bądź też smutek – w skrajnych przypadkach – nawet depresja.

Ochrona przed kryzysem psychicznym

Zdrowie psychiczne, podobnie jak to fizyczne, wymaga od nas przede wszystkim dbania o dobre samopoczucie. Jeżeli nie będziemy czuli się dobrze sami ze sobą, wówczas staniemy się podatniejsi na destrukcyjne emocje, które utrzymane długotrwale, pogorszą nasze zdrowie psychiczne – w tym samoocenę. Obecna sytuacja na świecie dużo bardziej sprzyja takiemu kryzysowi psychicznemu niż jeszcze kilka lat temu. Liczne zmiany w funkcjonowaniu społecznym, ograniczające życie do którego przywykliśmy, stało się niejako szokiem dla naszego organizmu. Jako istoty społeczne potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem – jednak pandemia COVID-19 odebrała nam tą możliwość. To właśnie dlatego skupienie się na ochronie przed kryzysem psychicznym w dzisiejszym świecie stanowi fundament zdrowej egzystencji.

Wsłuchaj się w swój organizm

Bycie na bieżąco w informacjach podawanych przez media może wydawać się ważne w całej sytuacji. Aby jednak skutecznie chronić się przed obniżeniem naszego nastroju, nie powinniśmy pozwolić na to, żeby nadmiar docieranych do nas informacji, wpłynął na pogorszenie się naszego stanu. Jeżeli czujemy, że odbierane przez nas wiadomości, przyczyniają się do narastania lęku oraz innych emocji, to sygnał od naszego organizmu, abyśmy na jakiś czas zrobili sobie przerwę od mediów. Ponadto w celu pozbycia się nagromadzonych emocji, warto jest utrzymywać bezpieczny kontakt z najbliższymi. Dlatego dzwońmy do siebie, piszmy i spotykajmy się na wideokonferencjach, które dadzą choć namiastkę dawnego kontaktu z drugim człowiekiem. W ten sposób będziemy mogli zwierzyć się z tego co odczuwamy. Pamiętajmy, że wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy, natomiast ciągłe i regularne budowanie więzi daje świadomość, że nie jesteśmy sami.

Na zdrowie psychiczne duży wpływ ma także nasze zdrowie fizyczne. Dlatego podczas zdalnej pracy i nauki pamiętajmy o nawet najmniejszej aktywności fizycznej. Zwykły spacer z pewnością pomoże nam w relaksie i odpoczynku od siedzenia przed monitorem.

Dodaj komentarz