Krzywomierz – wyjątkowy przyrząd do pomiaru odległości na mapie

Wybierając się na wyprawę w góry, warto spakować do plecaka przyrządy, które ułatwią nawigację w nieznanym terenie. Część z nich jest oczywista i powszechnie znana – np. mapa lub kompas. Są jednak i takie przyrządy nawigacyjne jak np. kurwimetr, których nieoczywiste nazwy niewiele mówią przeciętnemu użytkownikowi.

Co to jest krzywomierz?

Kurwimetr, inaczej nazywany również krzywomierzem to instrument o niewielkich gabarytach – mieszczący się w dłoni, który umożliwia dokonywanie pomiarów odległości na mapie. Konkretnie, przy jego pomocy mierzy się długości linii krzywych.

Na pierwszy rzut oka kurwimetr przypomina kompas lub busolę, zasada jego działania jest niezwykle prosta. Na końcu urządzenia umieszczone zostało niewielkie kółko, które trzeba przesunąć dokładnie po linii, którą chce się zmierzyć. Długość krzywej możemy odczytać z licznika.

Komu może się przydać krzywomierz?

Jest to przyrząd, który obowiązkowo powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego miłośnika wypraw w terenie. Z kurwimetrem zawsze wiadomo ile drogi, zostało jeszcze do pokonania, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Jest to doskonały pomysł na prezent dla każdego pasjonata wędrówek po bezdrożach i nieoznakowanych górskich ścieżkach.

Gdzie można kupić?

Krzywomierz można bez większego problemu dostać w niemal każdym sklepie mającym w asortymencie przyrządy pomagające w terenowej nawigacji. Kurwimetry dostępne są również na aukcjach internetowych. Są to urządzenia stosunkowo tanie, koszt najprostszego krzywomierza to zaledwie kilkanaście złotych – w tej cenie można dostać urządzenia używane, które wystawiane są na aukcjach internetowych. Pamiętaj o tym, że zamawiając ten przyrząd w sklepie internetowym do ostatecznej ceny produktu, będziesz musiał doliczyć koszty przesyłki, które zależne będą od wyboru sposobu dostarczenia zamówienia.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze krzywomierza?

W sklepach ze sprzętem surwiwalowym można natrafić na różne rodzaje krzywomierzy. Pierwsza różnica, która od razu rzuca się w oczy, to rozbieżność cenowa pomiędzy poszczególnymi produktami. Najtańsze są kurwimetry z licznikiem analogowym. Za przyrządy z licznikiem cyfrowym trzeba zapłacić znacznie więcej.

Wybierając krzywomierz, warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na jego cenę, ale także na takie aspekty jak ilość skal czy materiał, z jakiego został wykonany.

Krzywomierz to wyjątkowe urządzenie, dzięki któremu można w bardzo prosty sposób obliczyć rzeczywistą długość szlaku. Wystarczy przy jego pomocy zmierzyć długość linii krzywych na mapie.

Dodaj komentarz