Zmiany klimatyczne, są nieuchronne i z roku na rok coraz bardziej będziemy odczuwać ich konsekwencje. Niestety działalność człowieka na Ziemi przyczyniła się do ocieplenia klimatu, a nasze codzienne nawyki bardzo często negatywnie wpływają na środowisko. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkiem bezradni i nie możemy zrobić nic, aby ochronić klimat. Każdy z nas może zadbać o środowisko, a ochrona klimatu nie wymaga wielkich czynów – często wystarczą drobne zmiany.
Transport przyjazny dla środowiska
Wiele osób nie jest sobie w stanie wyobrazić życia bez samochodu. Trzeba w końcu jakoś dostać się do pracy, do sklepu, na uczelnię itd. Niestety na zmiany klimatyczne ma wpływ m.in. emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Samochody emitują sporo zanieczyszczeń, które nie są obojętne dla klimatu. Jak można temu zaradzić? Można, chociażby poruszać się pieszo zawsze, gdy jest to możliwe lub skorzystać ze zbiorowego środka transportu. W ciepłe dni możesz przemieszczać się rowerem. Taka zmiana wpłynie pozytywnie na środowisko, ale także na Twoje zdrowie. Jeśli jeździsz samochodem do pracy, to staraj się zabierać ze sobą inne osoby, aby nie jeździć w pojedynkę. Podczas zakupu nowego samochodu wybierz model, który nie zużywa ogromnych ilości paliwa.
Świadome zakupy
Zmiana nawyków zakupowych może przyczynić się do ochrony klimatu. Możesz, chociażby wybierać produkty od lokalnych sprzedawców i hodowców. Częściej decyduj się na sezonowe owoce i warzywa zamiast tych, które są transportowane z dalekich krajów. Ogranicz zużywanie foliowych reklamówek. Zamiast nich używaj bawełnianych toreb i materiałowych siatek na owoce i warzywa. Unikaj kupowania na zapas rzeczy, których i tak później nie używasz. Zamiast kupowania produktów jednorazowych wybieraj te, które są trwałe i można wykorzystywać je wielokrotnie. W sklepach można dostrzec coraz więcej rzeczy z recyklingu, to dobra alternatywa dla innych produktów.
Ogranicz powstawanie odpadów i segreguj je
Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić dla środowiska, jest ograniczenie powstawania odpadów. Kupuj w taki sposób, aby pozostawić po sobie jak najmniej śmieci np. kupuj warzywa i owoce bez opakowania a kasze, makarony i ryż kupuj na wagę do własnych pojemników. Niepotrzebne rzeczy, które są sprawne i w dobrym stanie możesz oddać znajomym lub osobom potrzebującym. Segreguj śmieci i używaj wielorazowych pojemników. Zamiast kupować nowe książki i ciuchy wymieniaj się z innymi, tym czego już nie potrzebujesz. Jeśli możesz, kompostuj odpady organiczne i rób nawozy np. ze skorupek jaj i fusów po kawie.