Jeśli wybieramy się do Indonezji, z pewnością słyszeliśmy o świątyni Borobudur. Jest to najczęściej odwiedzany zabytek w całej Indonezji – co roku przewija się przez niego około 2,5 miliona turystów. Może się jednak zdarzyć, że nie jest nam tam po drodze, mamy mało czasu lub po prostu nie jesteśmy fanami architektury czy historii i zwykle nie wybieramy się w takie miejsca. Wobec czego czy warto odwiedzić tą świątynię? Co jest w niej takiego wyjątkowego i dlaczego cieszy się taką popularnością?
Czym jest Borobudur?
Jest to ogromna świątynia ulokowana na indonezyjskiej wyspie Jawa. Powstała prawdopodobnie w okolicy VIII wieku naszej ery, ale nie jest to pewne, ponieważ w dużej mierze historia tej świątyni jest owiana tajemnicą. Nie do końca wiadomo, kto ją zbudował, dlaczego i w jakim celu. Nie można też powiedzieć z całą pewnością, co właściwie oznacza jej nazwa. Świątynia zajmuje obszar ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych, jak więc łatwo sobie wyobrazić jest po prostu wielka. Obecnie tak dużą strukturę można by zbudować w kilka lat, ale oczywiście twórcy świątyni Borobudur nie mieli do dyspozycji dzisiejszych narzędzi, przez co budowa tej świątyni zajęła prawdopodobnie co najmniej kilka dekad. Zainteresować może fakt, że podczas tego procesu nie użyto cementu ani żadnych innych środków spajających ze sobą trwale różne elementy budowli.
Czym wyróżnia się ta świątynia?
Jeśli sam fakt jej wielkości nie zrobi na kimś wrażenia, być może pomoże w tym informacja, że w świątyni znaleźć możemy ponad 2500 fresków ściennych i 500 statui Buddy o różnej wielkości i stopniu skomplikowania. Co ciekawe, głowa największej statuy była już wielokrotnie obcinana i sprzedawana kolekcjonerom przez złodziei, zwłaszcza w czasach, kiedy obiekt ten nie był dobrze chroniony. Sama świątynia otoczona jest gęstą dżunglą, a także dwiema rzekami i dwoma górami, przez co niegdyś niełatwo było do niej się przedostać. Obecnie nie jest to żadnym problemem dla turystów. Cała budowla została odpowiednio zabezpieczona i wyremontowana tak, aby jednocześnie zachować jak w największym stopniu oryginalne elementy, a także zapewnić odwiedzającym jak największe bezpieczeństwo.
Nikt nie powinien już mieć wątpliwości, że świątynia ta jest niezwykłym zabytkiem, który zdecydowanie warto odwiedzić. Nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi pasjonatami historii, wciąż spore wrażenie powinna zrobić na nas sama rozległość świątyni, a także widoczna w niej dbałość o detale. Warto jednak pamiętać, aby już na miejscu zachować należytą ostrożność, a także szacunek do odwiedzanego miejsca (na przykład nie rozrzucać śmieci). Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że wstęp na teren świątyni nie jest darmowy.