Elektroniczne papierosy pojawiły się na rynku jako cudowna alternatywa dla klasycznych papierosów. Mają działać jako zdrowsza alternatywa, bądź łatwiejsza droga do porzucenia papierosów. Choć rzeczywistość nie okazała się aż tak bardzo kolorowa, to wiele badania wskazują ich pozytywny wpływ na rzucania palenia, szczególnie wśród mężczyzn. Co więcej pozwoliły lepiej spojrzeć na mechanizmy pozwalające ludziom rzucić palenie.
Tradycyjne spojrzenie na palenie i usiłowanie wyjścia z nałogu przedawniło się. Dzięki nowym badaniom możemy spojrzeć bardziej kompleksowo na kwestie rzucania palenia. Obecnie badacza starają się spojrzeć nie tylko na uzależniającą właściwości nikotyny, ale również nawyki ludzi, płeć, czy genetykę.
Obecne terapie dla uzależnionych opierają się na nikotynowych gumach zapewniających zaspokojenie potrzeb na nikotynę, bez szkodliwych konsekwencji palenia. Dodatkowo popularność zyskują leki wykorzystujące blokowanie receptorów nikotynowych. Jednak wykazują one ograniczoną skuteczność.
Amerykańska agencja FDA postanowiła przyjrzeć się bliżej charakterystyce uzależnionych, żeby lepiej dopasować terapie do ich potrzeb. Przede wszystkim badania potwierdziły, że wiele badanych ma po prostu predyspozycje do uzależnień bądź trudności z rzuceniem palenia. Odpowiedzialne za to są klastery genów receptorów nikotynowych (CHRNA5–CHRNA3–CHRNB4), które wzmagają zależność od nikotyny. Co ciekawe badania wykazały również, że osoby o takich skłonnościach, choć nie potrafią łatwo rzucić na własną rękę, to maja większe szanse na pokonanie nałogu bez leków.
Zauważono również różnicę w reakcji płci na palenie papierosów, a udało się ją zaobserwować właśnie dzięki elektronicznym papierosom. W badaniach wykazały ona ponad 30% wyższa skuteczność. We Włoszech wystartowały właśnie kolejne badania na grupie ponad 300 osób, które mają zapewnić bardziej kompleksowy obraz różnic we odbiorze palenia przez płeć.
Dobre spojrzenie na palaczy dają również psychologowie i psychoterapeuci. Przyznają oni, że trudności z rzuceniem palenia wiążą się z problemami z przerwaniem nawyków, które do tej pory towarzyszyły papierosom. Jednym z kluczowych elementów jest utożsamianie pewnych chwil (np. porannej kawy, seksu, przerwą w pracy) właśnie z paleniem. Badacze zaobserwowali znaczący postępy wśród osób rzucających palenia, gdy te zmieniały nawyk lub wypracowywały sobie alternatywę.