Techniki medycyny chińskiej nie od dziś są doceniane w świecie zachodnim. Jedną z metod jest qigong. ‘Qi’ oznacza energię życiową, natomiast ‘gong’ umiejętność perfekcyjnego opanowania jakiejś czynności. Qigong jest chińską metodą profilaktyki zdrowotnej oraz terapii. Ten skarb medycyny ludowej skupia się na pobudzeniu przepływu energii qi, żeby wzmocnić odporność i procesy samoleczenia. Na czym polega qigong i kiedy możemy z tej techniki skorzystać?
Qigong – na czym polega?
Według medycyny chińskiej tajemnica naszego zdrowia leży w równowadze między energią, która nas otacza, a tą, która krąży w naszym ciele. W momencie kiedy przepływ energii jest zakłócony, na przykład przez stres, lub nieodpowiedni tryb życia, to chorujemy. I jest to prawda. Już dawno temu udowodniono, że stres wydziela adrenalinę i kortyzol, które w dużym stężeniu mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Qigong to ćwiczenia, które opierają się na prawidłowym oddechu. Oddychanie dla zdrowia, jest tym, czym powietrze dla życia. I z takiego założenia wychodzi technika qigong. Ćwiczenia obejmują kilka aspektów. Przede wszystkim metoda ta skupia się na poprawnej postawie. Bardzo ważne jest także kontrolowane oddychanie, skoncentrowane na medytację. Qigong to także świadome kierowanie przepływem energii w ciele i delikatne ruchy.
Choć wielu osobom taka forma aktywności wydaje się niewystarczająca, to w rzeczywistości regularne treningi mają bardzo duży wpływ na poprawę naszego zdrowia. Qigong to świetny sposób na odstresowanie się, wyciszenie oraz odprężenie mięśni. W efekcie normalizujemy wydzielanie hormonów stresu, co przekłada się na poprawę naszego zdrowia.
Wpływ qigong na zdrowie
Celem ćwiczeń qigong jest poprawa naszego zdrowia poprzez usprawnienie przepływu energii życiowej. Badania wykazały, że ta forma medytacji ma korzystny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także umysł. Choć te dwa czynniki są ze sobą ściśle powiązane, to bardzo często zapominamy, że zły stan psychiczny może odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Qigong wprowadza harmonię, a odpowiednio wykonywane ćwiczenia poprawiają nasz ogólny stan fizyczny i psychiczny.
Przy regularnych ćwiczeniach można zaobserwować wzmocnienie mięśnia serowego, poprawę procesów metabolicznych, złagodzenie objawów napięcia stresowego i pobudzenie krążenia krwi. Ćwiczenia qigong regulują funkcjonowanie ośrodka układu nerwowego, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz odprężają ciało i umysł. Jeśli więc szukasz skutecznej metody na odstresowanie, to warto wypróbować zajęcia z qigong.