Po co tworzy się przewodniki turystyczne?

Po co tworzy się przewodniki turystyczne?

Celem przewodników turystycznych jest zarówno przygotowanie nas na to co spotkamy w danym miejscu, kraju, jak i przedstawienie go w sposób atrakcyjny dla turystów tak by zachęcić ich do odwiedzenia wskazanego miejsca. Są one również ważnym zbiorem informacji i swego rodzaju poradnikiem, gdzie i w jaki sposób się poruszać, co należy koniecznie zobaczyć oraz to co można zwiedzić jeśli starczy nam czasu. Wybierając dobre przewodniki turystyczne warto zwrócić uwagę na to kto i w jaki sposób je stworzył. Znacznie bardziej wartościowe będą te stworzone przez autorów niezależnych, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i niż te wydawane na zlecenie konkretnych instytucji związanych z miejscem o którym opowiadają.

Nie mniej i jedne i drugie, pod warunkiem że są aktualne, będą dla nas cennym źródłem informacji i pomogą nam w poruszaniu się po nieznanym nam wcześniej obszarze.

Przewodniki turystyczne mają na celu wiele działań, od wspomnianych promocyjnych po zapoznanie ludzi z regionem który mają zamiar odwiedzić i przedstawienia nam tego co najcenniejsze i warte zwiedzenia, jednak w tej kwestii sprawa się nieco komplikuje, ponieważ każdy z nas ma inne upodobania i inne zainteresowania, dla każdego z nas lista priorytetów będzie zupełnie inna. Nasze preferencje powinny znaleźć odzwierciedlenie w upodobaniach autora przewodnika, tylko wówczas nasza ciekawość zostanie zaspokojona a my otrzymamy satysfakcjonujące nas opracowanie na dany temat. Wystarczy spojrzeć na miasto jakim jest Kraków, zupełnie inaczej będzie ono przedstawione w przewodniku miłośnika architektury, inaczej w przypadku miłośnika historii a zupełnie inaczej przez osobę poszukującą rozrywek nieco bardziej aktywnych. Dlatego powinniśmy wybierać dla siebie te publikacje które przedstawiają dane miasto, region czy kraj pod tym kontem który nas interesuje oraz publikacje tych autorów którzy podzielają nasz stosunek do życia, filozofii oraz sposobu bycia. Kraj czy miasto zwiedzimy będzie takie jakiego zechcemy poszukać, jeśli będziemy poszukiwać tradycji to je znajdziemy, jeśli poszukamy historii czy architektury to i ją tam odnajdziemy, jednak musimy szukać we właściwych miejscach.

Dodaj komentarz