Gramatyka najważniejszy przy nauce języka

Gramatyka najważniejszy przy nauce języka

Poznając ją człowiek uczy się porównywać struktury gramatyczne języków, co jest kluczową umiejętnością osoby wielojęzycznej.

Dzięki gramatyce można nauczyć się także mówić poprawnie w konkretnym języku. Dobrze to brzmi, wiem, ale nie znaczy to jednak, że już od pierwszego dnia będziesz w stanie bezbłędnie się w nim porozumiewać.

Błędy są normalną częścią procesu nauki. Nie ma wątpliwości, że będziesz popełniać ich bardzo dużo i nawet jeśli to przeszkadza Twojemu ego i potrafi być strasznie irytujące, jest to faktem, który należy po prostu zaakceptować.
Jestem tego przekonania, że niemożliwym byłoby odniesienie sukcesu bez wcześniejszego ponoszenia porażek, z których można czerpać wiedzę i doświadczenie, niezbędne w procesie samodoskonalenia się.

Mieszkam w Polsce od czterech lat i popełniam błędy językowe codziennie.
Nie przeszkadza mi to jednak, ponieważ zdaję sobie sprawę, że bez nauki wyniesionej z własnych pomyłek z pewnością nie byłbym w stanie napisać teraz tego posta, nie mówiąc o tym, że popełnianie ich daje mi potrzebną adrenalinę. Inni potrzebują ekstremalnych rozrywek do podniesienia jej poziomu, a ja potrzebuję języków i codziennych sytuacji, w których mogę ich używać.

Wracając do gramatyki, moim zdaniem jest ona tylko częścią procesu przyswajania danego języka i nie sądzę, że trzeba by skupiać się tylko na niej.

Na początku jest od niej o wiele ważniejsze, żeby w ogóle cokolwiek mówić.
Znam wiele osób, które nie mają odwagi, aby porozumiewać się w obcym języku, bo boją się, że będą wyśmiane przez osoby, które uczą się danego języka dłużej lub właśnie przez native speakerów. Dlatego uważam, że sama odwaga do mówienia jest o wiele ważniejsza od poprawności gramatycznej, przynajmniej na początku procesu.

Zaobserwuj na przykład sposób, w jaki uczą się dzieci! Widzisz jak wiele razy próbują coś prawidłowo wymówić, aż im się w końcu uda. Jak byliśmy mali, wszyscy robiliśmy dokładnie to samo, co one, ale niestety z biegiem czasu o tym zapomnieliśmy.
My też popełniliśmy wiele błędów, zanim nauczyliśmy się swojego własnego języka ojczystego – Ty polskiego, ja węgierskiego. Na dodatek to wszystko osiągnęliśmy bez wcześniejszego edukowania się w zakresie gramatyki.

Chciałbym też dodać, że znam osoby, które nigdy nie skupiały się na regułach gramatycznych i dały radę nauczyć się języka wyłącznie poprzez słuchanie i bardzo częste mówienie.

Podsumowując, uważam, że nauka gramatyki jest elementem, który pozwala lepiej zrozumieć wiele struktur językowych, ale nie jest najistotniejszą częścią procesu.

Dodaj komentarz