Jak szukać pracy za granicą?

Czy wiesz, że czasowo za granicą przebywa prawie 3 miliony Polaków? Zarobki w obcej walucie, nierzadko silniejszej niż polska złotówka, większe wypłaty i niższe koszty życia – to za tym jadą Polacy. W dodatku praca za granicą nie zawsze wymaga znajomości języka, szczególnie na pozycjach związanych z pracą fizyczną. Jednak chętnych często jest więcej niż propozycji pracy. Jak zatem szukać pracy za granicą i jak przygotować się do wyjazdu?

Przygotuj CV w języku angielskim

Angielski jest uniwersalnym językiem, który pozwoli nam na porozumienie się w różnych częściach świata. Nawet jeśli nie znasz języka narodowego danego kraju, to znając angielski, nie będziesz mieć problemu z dogadaniem się. Gorzej jeśli angielskiego nie znasz, ale nie jest to też jednoznaczne z brakiem możliwości pracy za granicą. Szczególnie w Holandii jest mnóstwo ofert pracy bez znajomości języka. Szczególnie jeśli szukasz pracy w zawodzie, który nie wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem. Natomiast CV warto mieć przygotowane w dwóch wersjach językowych: po polsku i po angielsku. W internecie jest wiele generatorów plików CV. Możesz także skorzystać z translatorów. Zanim jednak oddasz pracodawcy lub agencji pracy samodzielnie wykonane CV w języku obcym, daj go do sprawdzenia specjaliście.

Nie szukaj pracy na własną rękę

Jeśli szukasz pracy za granicą, a dalej jesteś w Polsce, to rozsyłanie CV do zagranicznych firm może okazać się nieskuteczne. Zagraniczni pracodawcy szukają osób będących na miejscu, a nie w odległej Polsce. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest szukanie pracy przez agencję pracy. Wiele z nich specjalizuje się w ofertach zagranicznych. Procedura rekrutacji przez agencję pracy jest następująca:

  • składamy CV lub wypełniamy formularz zgłoszeniowy

  • po kilku dniach dzwoni do nas osoba rekrutująca i sprawdza nasze doświadczenie zawodowe oraz znajomość języka

  • zostajemy zaproszeni do siedziby agencji w celu podpisania umowy o pracę

  • wyjeżdżamy do pracy za granicę transportem zapewnionym przez agencję zatrudnienia.

Pomagają załatwić potrzebne dokumenty, zakwaterowanie na miejscu i nie musisz przejmować się językiem. Często okazuje się, że będziesz pracować w gronie rodaków.

Drugą opcją jest szukanie pracy przez portale takie jak np. www.praca4u.net, które gromadzą zagraniczne ogłoszenia. Tutaj możesz wybrać oferty w konkretnym zawodzie lub kraju. To także dobre miejsca, żeby szukać pracy sezonowej. Zwłaszcza jeśli jesteś studentem, który chce sobie dorobić na wakacjach. Pamiętaj, że w im większej ilości miejsc będziesz szukać pracy, tym masz większe szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia.

Przygotuj potrzebne dokumenty

W większości państw europejskich nie potrzebujesz specjalnego pozwolenia, żeby pracować. Nie oznacza to jednak, że możesz jechać bez dokumentów. Co będziesz potrzebować do pracy za granicą? Przede wszystkim aktualny dowód osobisty, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (wyrobisz ją w oddziale terenowym NFZ) i dokumenty potwierdzające Twoje doświadczenie zawodowe lub umiejętności. Na przykład zdobyte certyfikaty, referencje od poprzednich pracodawców itp. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty trzeba będzie przetłumaczyć na język angielski lub ojczysty kraju, do którego jedziesz pracować. Przed wyjazdem warto także założyć konto walutowe, gdyż wypłatę będziesz dostawać w obowiązującej w danym kraju walucie.

Co jeszcze należy wziąć wyjeżdżając do pracy za granicę?

Co jeszcze należy wziąć wyjeżdżając do pracy za granicę? Bardzo ważny jest zapas gotówki na nieprzewidziane wydatki na miejscu pracy:

  • kaucje za mieszkanie

  • zakup żywności

  • karta SIM

  • zakup biletu powrotnego, gdyby praca była inna niż obietnice

Dodatkowo należy zabrać ze sobą sprawny telefon z ładowarką, o czym wiele osób często zapomina. Ubrania do noszenia na co dzień oraz robocze. Zapas żywności na najbliższe dni. Kartkę z telefonami do najbliższych osób, w razie gdybyśmy zgubili telefon. Powodzenia w szukaniu lepszej pracy.

Dodaj komentarz