Kazimierz Dolny: pamiątki po społeczności żydowskiej

Kazimierz Dolny: pamiątki po społeczności żydowskiej

Żydzi w dziejach Kazimierza Dolnego odegrali bardzo ważną rolę, nic więc dziwnego, że wycieczki śladem tej społeczności są jednym z ciekawszych sposobów odkrywania piękna tego miasta i jego historii. Co warto zobaczyć w trakcie takiej wyprawy? Jakimi atrakcjami może zaskoczyć nas Kazimierz Dolny?

Z kart historii – Żydzi w Kazimierzu Dolnym
Żydzi w Kazimierzu Dolnym byli obecni niemal od samego początku. Wiadomo, że już w czasach króla Kazimierza Wielkiego istniała tu spora gmina żydowska, istnieją też przypuszczenia, że pierwsza synagoga w tym mieście powstała jeszcze w XI stuleciu. Kazimierz Wielki nadał Żydom wiele przywilejów, dzięki czemu w wielu miastach (takich jak Kazimierz nad Wisłą) ich gminy mogły się pomyślnie rozwijać. Niestety, rozwój ten często był przerywany, m. in. przez potop szwedzki czy też burzliwe wydarzenia z czasów II wojny światowej. Efekt? Dziś po żydowskim miasteczku pozostało kilka zaledwie pamiątek. Są to obiekty o wyjątkowej wartości, którym w czasie wycieczki po Kazimierzu Dolnym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jakie obiekty zasługują na wyróżnienie?

Kazimierska synagoga
Synagoga w Kazimierzu Dolnym to ciekawy zabytek, obok którego z pewnością nie można przejść obojętnie. Zabytek ten jest własnością Gminy Żydowskiej w Warszawie, choć jej budynek pełni dość liczne funkcje. Sala modlitw służy jako miejsce wystaw, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód zaglądać do wnętrza budynku. Część synagogi zaadaptowano na pokoje gościnne, dzięki czemu baza noclegowa Kazimierza Dolnego może pochwalić dodatkowym, niezwykle oryginalnym obiektem.

Nowy cmentarz żydowski
Kto w czasie wycieczki po Kazimierzu Dolnym zechce lepiej poznać dzieje tutejszych Żydów, ten koniecznie powinien odwiedzić tak ciekawe miejsce, jakim jest nowy cmentarz żydowski przy ulicy Czerniawy. Założoną w połowie XIX wieku nekropolię zniszczyli wprawdzie Niemcy w czasie II wojny światowej, jednak mimo to sporo macew wciąż można tutaj zobaczyć. Z tych, które zachowały się jedynie częściowo, stworzono ścianę pamięci – charakterystyczny pomnik i lapidarium zarazem. Większość nagrobków przyciąga uwagę swą bogatą symboliką oraz pięknym wykonaniem. Są to niezwykłe pamiątki po dawnych mieszkańcach Kazimierza Dolnego oraz dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie.

Kazimierz Dolny to ciekawe miasto, które urzeka pięknymi zabytkami oraz malowniczą okolicą. Kto odwiedzi to miejsce, ten z pewnością będzie tu chętnie wracał i poszerzał swą wiedzę na temat jego przeszłości.

Dodaj komentarz