Metody nauki języków obcych

Metody nauki języków obcych

Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarce internetowej hasło – „jak szybko nauczyć się języka obcego?”, znajdziemy dziesiątki stron z mniej lub bardziej praktycznymi poradami. I chociaż w wielu z nich pojawia się magiczne stwierdzenie „regularny trening i praktyka to klucz do sukcesu”, to jednak wiele osób poszukuje prostszych rozwiązań. Czy jest to w ogóle możliwe?

Metod nauczania jest wiele. Począwszy od tych tradycyjny, poprzez pewne ich modyfikacje i zajęcia z lektorem, na innowacyjnych rozwiązaniach kończąc. Niektóre szkoły oferują błyskawiczną naukę w stanie głębokiej relaksacji, inne stawiają na intensywne konwersacje w języku obcym, podczas których uczestnicy wzajemnie wskazują swe błędy. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalistyczne obozy językowe, a także lekcje w systemie online prowadzone za pośrednictwem Skype lub innego komunikatora.

O skuteczności poszczególnych metod można dyskutować przez wiele godzin. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych grupowe konwersacje to świetny trening, dla innych efektywne są tylko i wyłącznie indywidualne zajęcia. Najważniejsze jest jednak to, by znaleźć najodpowiedniejszą dla siebie metodę, której nie porzucimy po tygodniu nauki.

Już jakiś czas temu staliśmy się integralną częścią Europy. Otwarte granice i tzw. swobodny przepływ obywateli sprawiły, że podróżowanie w obrębie państw członkowskich stało się niezwykle proste. I właśnie tę swobodę wykorzystują liczne uczelnie, które gotowe są przyjmować studentów z innych państw. Polska pod tym względem nie pozostaje w tyle.

Polskie szkolnictwo wyższe prawdziwym bum ma już za sobą. Z jednej strony osoby z tzw. „wyżu demograficznego” okres studiowania mają już za sobą, z drugiej zniesienie obowiązkowej służby wojskowej boleśnie odczuły także liczne uczelnie państwowe i prywatne, które próbują wzbudzić zainteresowanie pośród obecnych uczniów szkół średnich. Polacy jednak od rodzimych uczelni wolą te zagraniczne, gdzie mogą nie tylko się uczyć, ale i poznawać inną kulturę. Ponadto studia w Wielkiej Brytanii, Francji czy też w Niemczech to także swoistego rodzaju prestiż.

Władze uczelni państwowych najwidoczniej wyszły z prostego założenia, że jeżeli Polacy mogą studiować u naszych europejskich braci, to i ich obywatele mogą zagościć w naszym kraju. I tak oto już od pewnego czasu, polskie uczelnie mocno rywalizują z czeskimi uniwersytetami i akademiami, o zainteresowanie studentów z zachodnich państw. Ciekawym zjawiskiem jest coraz większe zainteresowanie studiami w Polsce pośród tzw. portugalskiej elity. Jak twierdzą sami studenci, to kwestia niższych kosztów związanych ze zdobywaniem wiedzy, ale i możliwość podróżowania po świecie. Z Polski mają bowiem doskonały dostęp do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii, Niemiec czy też Austrii.

Dodaj komentarz