Najlepszy okres na wyjazd na Bali

Najlepszy okres na wyjazd na Bali

Klimat Bali

Patrząc na mapę świata i spoglądając na miejsce, w którym znajduje się Indonezja, nietrudno dojść do wniosku, że klimat, który tam zastaniemy, diametralnie różni się od tego, dobrze znanego nam z Polski. Na co dzień żyjemy w klimacie umiarkowanym, co jest znacznym przeciwieństwem pogody występującej w południowej Azji. Bali znajduje się około 8 stopni na południe od równika. Dlatego przez cały rok można oczekiwać tam klimatu tropikalnego, ciepłego i wilgotnego – z dwoma głównymi sezonami charakterystycznymi: porą suchą i porą deszczową. Środkowe góry Bali (wulkany) obejmują kilka szczytów na wysokości ponad 3000 metrów. Tam temperatura jest znacznie niższa, a opady znacznie przewyższają te w obszarach przybrzeżnych.

Najlepszy okres na wyjazd na Bali

Najlepszy czas na zwiedzanie Bali zależy głównie od naszych oczekiwań. Sezon główny przypada na miesiące lipiec i sierpień, oraz podczas świąt wielkanocnych i świąt Bożego Narodzenia / nowego roku (od grudnia do pierwszego tygodnia stycznia). To jest czas, kiedy Bali jest najbardziej ruchliwe, a zakwaterowanie najdroższe. Jest to jednak uwarunkowane nie tylko pogodą ale głównie okresami, w których Europejczycy mają najczęściej urlopy, a dzieci wolne od szkoły. Jeżeli jednak chcemy uniknąć tłoczących się tłumów turystów oraz oszczędzić nieco na noclegu, to najlepszy czas na przyjazd na Bali to kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień, tuż przed i tuż po sezonie. Trwa wtedy jeszcze pora sucha, jest nieco mniej wilgoci, a ceny pokoi i wynajmu willi mogą być o 30-50% tańsze niż w sezonie. Wiele sklepów oferuje promocje, restauracje są mniej zatłoczone, a ogólny klimat Bali jest nieco bardziej zrelaksowany. Październik też nie jest złą opcją,zetkniemy się wtedy ze znacznie mniejszą ilością deszczu niż w listopadzie.

Dlaczego wyjazd poza sezonem to najlepszy wybór

Te miesiące to także najlepszy czas na uprawianie sportów wodnych, takich jak nurkowanie, surfing, nurkowanie z rurką itp. Wody są czystsze niż w sezonie, a mniejsza ilość turystów sprawi, że kolejki będą znacznie mniejsze. Są też dostępne inne atrakcje, takie jak parki rozrywki i zoo (Bali Zoo , Bali Bird Park, Marine & Safari Park, Waterbom, White Water Rafting, Monkey Forest itp.). Poza sezonem, odwiedzane s przez znacznie mniejsza ilość turystów i właściwie tylko wtedy możemy doświadczyć pełni wrażeń oferowanych przez te miejsca. Warto także wspomnieć o zgiełku i ruchu panującym na ulicy, który w mniej popularnych dla turystów okresach roku staje się zdecydowanie bardziej znośny. Oczywiście, wiele osób wybiera Bali właśnie z powodu wielkiego ruchu, który panuje na głównych uliczkach oraz skwerach. Jeśli jednak jesteś osobą, która liczy na swobodniejszy odpoczynek, to warto zdecydować się na wyjazd poza sezonem.

Dodaj komentarz