Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety, podczas którego nie tylko przechodzi gwałtowne zmiany fizyczne, ale też musi dbać nie tylko o siebie, ale również swoje o dziecko. Wszystkie pokarmy i płyny, które przyjmuje matka mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia dziecka. Niezwykle ważne jest, więc odpowiednie odżywianie i nawadnianie organizmu w tym czasie.
Dorosły człowiek powinien przeciętnie wypijać dziennie około dwóch i pół do trzech litrów wody tak, aby uzupełniać na bieżąco jej braki. Kobiety w ciąży potrzebują średnio od 600 do 800 mililitrów wody więcej niż piją normalnie. W trakcie ciąży kobiece ciało wystawione jest na działanie czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, jakimi są na przykład zmiany hormonalne. Zmiany nie zachodzą jednak jedynie wewnątrz organizmu kobiety, ale widoczne są również na powierzchni skóry. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się kobiety w ciąży jest przesuszona skóra, która swędzi, piecze, czasami nawet boli.
Oczywiście pierwszą rzeczą, o której myślą wtedy przyszłe mamy jest zapewnienie sobie odpowiedniego nawilżenia. Sięgają one wtedy po różne balsamy, mleczka, masła i kremy do ciała i wydają fortunę na takie produkty, które w składzie mają jak najwięcej składników naturalnych, czyli takich, które nie zaszkodzą dziecku. Jednakże pierwszą rzeczą, o której w takich sytuacjach powinny myśleć przyszłe mamy jest zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu, tak więc, zwłaszcza w ciąży, pełni ważną rolę ponieważ to właśnie w wodzie, w tak zwanych wodach płodowych, rozwija się dziecko. W okresie ciąży ciało kobiety magazynuje nawet do 5 litrów wody. Potrzeby organizmu są w tym czasie dużo większe, jeżeli kobieta do tej pory wypijała dwa i pół litra wody dziennie i czuła się dobrze, w trakcie ciąży powinna zwiększyć ilości przyjmowanych płynów, w przeciwnym razie szybko zauważy ich niedobór.
Sucha skóra w ciąży: dlaczego tak się dzieje
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i tak jak każda inna jego część potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza, że codziennie jest myta, wystawiana na czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do jej przesuszenia i niszczenia. Skóra, która jest odpowiednio nawilżona dłużej zachowuje jędrność i nie stanie się wiotka i obwisła nawet po ciąży.
Nawodnienie: robisz to nie tylko dla siebie
Pamiętaj, że podczas ciąży nie nawadniasz tylko twojego organizmu, ale również organizm twojego dziecka. Powinnaś, więc pić więcej wody tak, aby obojgu wam jej starczyło. Jeżeli do tej pory piłaś dwa i pół litra wody dziennie to w okresie ciąży ilość ta powinna wynosić około trzy litry. Tak więc, zanim sięgniesz po kremy i balsamy nawilżające, zastanów się czy twój organizm jest odpowiednio nawodniony od środka.