Opóźniony lot – jak starać się o zwrot kosztów za nieudaną podróż?

opóźniony lot odszkodowanie

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, ferie, majówka, wakacje – to gorący czas dla wszystkich linii lotniczych, które przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie turystów. Niestety nie zawsze podróż idzie po naszej myśli, a z różnych względów nasze loty mogą się czasem opóźnić. Co zrobić w takiej sytuacji https://trip4u.pl/ i na jaką rekompensatę możemy liczyć od linii lotniczych?

Zwrot kosztów za opóźniony lot

W momencie, gdy opóźniony lot całkowicie pokrzyżował Twoje plany i nie ma sensu, aby podróż się odbyła, możesz ubiegać się o całkowity zwrot kosztów za bilety lotnicze. To samo dotyczy osób, które odbyły lot, ale na miejscu podróży okazało się, że przez opóźnienie w locie zepsuły się ich dalsze plany. Wtedy podróżny może domagać się zwrotu pieniędzy także za lot powrotny. Oczywiście takie sytuacje muszą być uzasadnione, a podróżny musi udowodnić, że to właśnie opóźnienie w locie spowodowało pokrzyżowanie wyjazdowych planów.

Komu przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

O odszkodowanie mogą ubiegać się wszystkie osoby, których lot został opóźniony o przynajmniej 3 godziny. Lot musi spełnić kilka warunków, aby być objęty obowiązkiem wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim musi być to lot w obrębie Unii Europejskiej, lot z krajów spoza UE do UE, obsługiwany przez linie lotnicze Unii Europejskiej lub lot z UE do kraju spoza UE.

Niestety linie lotnicze mają prawo tłumaczyć opóźnienie nadzwyczajnymi okolicznościami. Do takich okoliczności zalicza się destabilizacja polityczna, złe warunki atmosferyczne, zagrożenie bezpieczeństwa czy strajk. W takim przypadku podróżnym nie przysługuje żadne odszkodowanie.
Opóźniony lot odszkodowanie przysługuje osobom, które z powodu usterki samolotu musiały czekać ponad 3 h na swój lot lub został on całkowicie odwołany.

Ile wynosi odszkodowanie za opóźniony lot?

To, jakie odszkodowanie otrzyma podróżny, zależy od planowanej trasy przelotu. Rejsy do 1500 km przewidują odszkodowanie w wysokości 250 euro, 400 euro otrzymasz, jeśli lot miał być dłuższy niż 1500 km w obrębie UE lub inne loty od 1500 km do 3500 km poza UE. Za odwołany lub opóźniony lot, który miał być dłuższy, niż 3500 km otrzymamy 600 euro.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Wystarczy, że wypełnisz formularz i zgłosisz się do linii lotniczych, które miały obsługiwać Twój lot. Warto walczyć o swoje prawa, ponieważ kilkugodzinne opóźnienie naprawdę może pokrzyżować wiele planów, a odszkodowanie o wartości kilkuset euro może Ci zwrócić koszt całej wycieczki z nawiązką. Linie lotnicze mają 30 dni, aby rozpatrzyć Twój wniosek i postanowić czy przysługuje Ci odszkodowanie.

Dodaj komentarz