Pierwsza wycieczka szkolna dziecka – jak się do tego przygotować

wycieczki szkolne zagraniczne

Wycieczki szkolne to dobry sposób nie tylko na integracje z rówieśnikami i kadrą pedagogiczną, ale także na naukę poprzez zabawę. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej rodzice mogą się spodziewać tego, że w szkole ich pociechy będą organizowane różnego typu wycieczki szkolne zagraniczne i także te po naszym kraju. To, czy zgodzą się na udział swojego dziecka w takich wyjazdach, zależy już tylko od nich. Warto jednak wiedzieć jakie zalety mają takie wycieczki i jak przygotować dziecko do takiego wyjazdu.

Kiedy wysłać dziecko na wycieczkę szkolną?

To czy dziecko jest gotowe na wycieczkę bez rodziców, można rozpoznać w bardzo łatwy sposób. Mianowicie na wieść o wyjeździe dziecko będzie okazywać radość i będzie dopytywać o szczegóły tego wydarzenia. Dziecko, które niechętnie podchodzi do takiego wyjazdu, będzie raczej płaczliwe i będzie wykazywać duże obawy przed wyjazdem bez swoich rodziców. Strach, nie jest sprzymierzeńcem takich wyjazdów i dziecko powinno by w stu procentach zainteresowane i zadowolone z wizji wycieczki razem z rówieśnikami z klasy.

Co spakować dziecku na wycieczkę?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaka to będzie wycieczka. Jeśli w grę wchodzi jednodniowy wyjazd z wieczornym powrotem, to w zupełności wystarczy zapakować dziecku niezbędne rzeczy do plecaka. Musi to być przede wszystkim jedzenie, dokumenty, trochę pieniędzy na pamiątki, picie i inne przedmioty, które nauczyciele uznają za konieczne np. płaszcz przeciwdeszczowy itd. Jeśli w grę wchodzą już wycieczki szkolne zagraniczne lub kilkudniowe, to pakowanie wymaga od rodziców nieco więcej zaangażowania. Niezbędne będą ciuchy i bielizna na każdy dzień pobytu, ręczniki, kosmetyki, pieniądze, dokumenty, prowiant i picie na czas podróży, zabawki i inne rzeczy, które będą niezbędne w danym miejscu np. nad jeziorem, będzie to strój kąpielowy.

Zalety wycieczek szkolnych

Jeśli obawiasz się, że wycieczka szkolna nie jest dobrym pomysłem, to warto, abyś wiedział, jakie zalety ma taki wyjazd. Jest to przede wszystkim idealny moment na to, aby dzieci zżyły się jeszcze bardziej ze swoimi nauczycielami i zobaczyły ich w nieco mniej formalnej odsłonie. To też dobry czas na naukę poprzez zabawę, która w wielu przypadkach daje lepsze rezultaty niż ta, która serwowana jest w szkolnej klasie. Dziecko może też zobaczyć nowe miejsce, poznać obcą kulturę, zwyczaje i choć przez chwile mieć styczność z zabytkami, których jeszcze nigdy nie widziało. Z pewnością będzie to bardzo ciekawe doświadczenie dla każdego dziecka i wycieczka szkolna może być bardzo rozwijającym przeżyciem.

Dodaj komentarz