Kiedy najlepiej jechać na Bali – pora sucha i pora mokra

Pogoda na Bali

Indonezyjska wyspa Bali to prawdziwy raj na Ziemi, który co roku przyciąga tysiące turystów. Nie ma co się dziwić, piękne widoki, rajskie plaże i niespotykana kultura potrafią zaskakiwać i przyciągają wzrok. Jednak zastanawialiście się, kiedy najlepiej jechać na Bali? Kiedy możemy liczyć na najlepszą pogodę i czy pora mokra rzeczywiście jest taka straszna, jak o niej mówią? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w następnych akapitach.

Klimat na Bali

Na Bali możemy zetknąć się z klimatem równikowym wilgotnym. Oznacza to, że przez większą część roku jest tam bardzo ciepło, a temperatury w ciągu roku zmieniają się tylko o 4-5 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura jest tam praktycznie niezmienna, dlatego nie musimy się martwić, że podczas naszego urlopu będzie tam zimno lub, że temperatury bardzo szybko będą ulegać zmianie. Co najważniejsze musicie pamiętać, że na Bali wyróżnia się tylko dwie pory roku – suchą i deszczową, wpływ na to mają deszcze monsunowe.

Pora sucha na Bali

W okresie pory suchej, która trwa mniej więcej od maja do września, temperatury są najwyższe i wynoszą ok. 28 stopni Celsjusza. Wtedy też wilgotność powietrza jest najniższa, a pogoda jest bardzo ciepła i słoneczna. To właśnie ten okres najbardziej doceniają turyści i wtedy panuje szczyt sezonu na Bali. Trzeba jednak pamiętać, że my Europejczycy nie jesteśmy do końca przystosowani do takich warunków atmosferycznych i warto się na nie odpowiednio przygotować. Okrycie głowy, filtr z wysokim wskaźnikiem UV i duża butelka wody to coś, bez czego nie powinniśmy się ruszać, zwiedzając wyspę. W porze suchej także zdarzają się momenty, w których padają deszcze, są to jednak sytuacje rzadsze, niż podczas pory deszczowej i mamy większe szanse na to, że pogoda nam dopisze.

Pora deszczowa na Bali

Pogoda na Bali to także pora deszczowa, która trwa od października do kwietnia. Temperatura wynosi wtedy ok. 26 stopni, więc zmniejsza się tylko nieznacznie w porównaniu do pory suchej. Minusem, który często decyduje o tym, że turyści rzadziej decydują się wtedy na wycieczkę na Bali, jest fakt, że deszcze pojawiają się wtedy częściej. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien rezygnować z pobytu na wyspie w okresie deszczowym. Nie jest on niczym strasznym i ma charakter monsunowy. Oznacza to, że jest gwałtowny, ale krótki i zaraz po nim może wyjść słońce. W porze deszczowej wzrasta także wilgotność powietrza.

Kiedy jechać na Bali?

Pogoda na Bali przez cały rok jest dość gorąca, trzeba jedynie pamiętać o występowaniu pory suchej i deszczowej. Naszym zdaniem w obie te pory można odwiedzić Bali i nie należy bać się deszczu, który występuje od października do kwietnia. Wystarczy zaopatrzyć się w wytrzymały płaszcz przeciwdeszczowy i dużo siły do zwiedzania.

Dodaj komentarz