Postawy leczenia ortodoncyjnego

Postawy leczenia ortodoncyjnego

Ortodoncja to szczególna dziedzina stomatologii. Jest to swoista medycyna estetyczna, ale mająca także na względzie kwestie zdrowotne. Nazwa tej specjalności wywodzi się z języka greckiego – orthos prosty oraz odous ząb. Jest to więc dziedzina stomatologii, która zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem różnego rodzaju wad zgryzu. Ale ortodoncja to także badanie i kontrola rozwoju narządu żucia u dzieci i młodzieży oraz leczenie występujących w tym obrębie zaburzeń. Leczenie niektórych wad wymowy również wchodzi w zakres ortodoncji.

W ortodoncji wyróżnić można dwie główne metody leczenia. Pierwsza z nich jest prosta i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Jest to tak zwana mioterapia i są to po prostu nieskomplikowane ćwiczenia, które pacjent może wykonywać samodzielnie. Druga wyróżniania w ortodoncji metoda leczenia to różnego rodzaju aparaty ortodontyczne – zdejmowane oraz stałe – które są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Z obu tych możliwości można oferuje między innymi ortodonta Bogna Cieślik – Szladewska, a szczegóły proponowanej oferty można znaleźć na stronie internetowej ortodoncja.cieslik.eu http://ortodoncja.cieslik.eu.

Przebieg leczenia ortodontycznego zwykle odbywa się według jednego schematu, choć nie musi to być bezwzględną regułą. Najpierw ma miejsce badanie pacjenta, wówczas ortodonta w porozumieniu z nim ustala plan leczenia problemu, przygotowując jednocześnie materiały diagnostyczne. Następnie nadchodzi czas na założenie aparatu ortodontycznego i przez cały okres jego noszenia pacjent musi zgłaszać się na regularne, ustalone wcześniej przez ortodontę, wizyty kontrolne. Po tym czasie, który zwykle nie trwa dłużej niż 2,5 roku, następuje etap zakładania na zęby specjalnej retencji, mającej na celu zachowanie osiągniętych rezultatów.

Choć stomatologia i noszenie aparatów ortodontycznych kojarzy się głównie z dziećmi i młodzieżą, to obecny rozwój tej dziedziny sprawia, że w zasadzie nie ma górnej granicy wieku, w jakiej muszą mieścić się pacjenci. Przyjmuje się natomiast, że najmłodsi z nich to tacy, którzy mają już pełne uzębienie mleczne (po 2 roku życia).

Jak już zostało na początku powiedziane, ortodoncja to szczególna dziedzina medycyny. To bowiem nie tylko walka z wadami zgryzu, wymowy czy problemami związanymi z tkankami przyzębia i stawami skroniowo-żuchwowymi. Leczenie ortodontyczne to także lepsze samopoczucie i większy komfort komunikacji z innymi ludźmi. Człowiek uczy się od nowa uśmiechać, poprawie ulegają nawet rysy twarzy.

Dodaj komentarz