Problemy zdrowotne

W miarę możliwości pacjenta zaleca się spacery, jazdę na rowerze oraz pływanie. Aktywność taka korzystnie wpływa na odpływ krwi z kończyn dolnych. W spoczynku i w czasie snu kończyny dolne powinny być uniesione wyżej (najlepiej poprzez pochyłe ustawienie łóżka). Należy unikać obuwia na wysokich obcasach, a także długotrwałego stania i nieruchomego siedzenia.

W zachowawczym leczeniu przewlekłej choroby żylnej z powodzeniem stosuje się kompresjoterapię (stopniowany ucisk) kończyny dolnej przy użyciu bandaży lub pończoch elastycznych. Należy pamiętać, że dobre efekty można uzyskać jedynie po właściwym, indywidualnym doborze kompresji przez lekarza prowadzącego pacjenta. Stosowanie kompresjoterapii jest przeciwwskazane u pacjentów chorujących na niedokrwienie kończyn dolnych.
W farmakoterapii niewydolności żylnej stosuje się leki flebotropowe (np. diosmina, sulodeksyd). Jest to jednak jedynie leczenie objawowe i nie zastępuje pozostałych metod leczenia.

Owrzodzenia żylne z dobrym skutkiem leczy się z użyciem specjalistycznych opatrunków (hydrokoloidów, alginianów, hydrożeli i innych), które stosuje się pod kontolą lekarza prowadzącego.