Rodzaje rękawic budowlanych i które wybrać? 

Im cięższa praca, tym bardziej narażamy swoje dłonie na uszkodzenia mechaniczne. Jak im zapobiec? Oczywiście wybierając odpowiednie rękawice budowlane. Rękawice robocze dzielą się na trzy kategorie i każda z nich służy do innego rodzaju pracy. Jakie są rodzaje rękawic budowlanych i które wybrać?

Rodzaje rękawic budowlanych

Rękawice budowlane dzielą się na trzy kategorie ze względu na stopień ochrony. Pierwsze z nich, czyli I klasy, niosą ze sobą podstawową ochronę. Wykorzystuje się je do prac lekkich, nieobarczonych dużym ryzykiem uszkodzenia dłoni. Tego rodzaju rękawice budowlane chronią przed skaleczeniami, otarciami i delikatnymi związkami chemicznymi. Świetnie sprawdzą się przy malowaniu ścian lub pracach, które wymagają precyzji. Rękawiczki są cienkie, dzięki czemu idealnie dopasowują się do dłoni.

Rękawice II stopnia chronią przed średnim ryzykiem i niosą umiarkowaną ochronę. Najczęściej używa się ich do prac przemysłowych. Chronią dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład skaleczeniami tępymi narzędziami lub większymi otarciami. 

Jak już możecie się domyślać, rękawice budowlane III klasy, mają największy stopień ochrony. Są to specjalistyczne rękawice ochronne, które wykorzystuje się do prac ciężkich. Na przykład takich, które mogą narazić nasze dłonie na trwałe szkody. Kiedy warto zaopatrzyć się w takie rękawice? Jeżeli mamy do czynienia z wysokim napięciem, niebezpiecznymi środkami chemicznymi, skrajnymi temperaturami (zarówno gorące, jak i zimne) oraz ostrymi przedmiotami.

Jaki wybrać materiał? 

Do prac lekkich możemy wybrać rękawice bawełniane lub powlekane. Dodatkowa powłoka wykonana z nitrylu lub lateksu sprawia, że wnętrze rękawiczek jest nieprzemakalne. Dzięki temu chroni dłonie przed wilgocią i niektórymi substancjami chemicznymi. Z kolei rękawice wykonane w całości z materiałów sztucznych, np. nitrylowe są całkowicie chemoodporne. Do prac ciężki postaw na rękawice skórzane. Na przykład do spawania. Naturalna skóra daje wysoki stopień ochrony. 

Jeżeli zależy Ci na precyzji i dużej mobilności dłoni, ale jednocześnie wysokiej ochronie, to wybierz rękawice robocze wykonane z mieszanych materiałów. Rękawice monterskie z dodatkiem sterczu i wzmacniane skórą są funkcjonalne i trwałe. W dodatku idealnie dopasowują się do dłoni, dzięki czemu możesz wykonywać pracę z większą precyzją. Pamiętaj także, żeby odpowiednio dobrać rozmiar rękawic budowlanych. Przed zakupem sprawdź wymiary, szczególnie jeżeli zamawiasz rękawice przez Internet. 

Dodaj komentarz