Zabawa w odgrywanie ról, czyli RPG

Zabawa w odgrywanie ról, czyli RPG

Dla wielu Role Playing Games nie mówi nadal zupełnie nic. Komputerowi zapaleńcy zapewne będą kojarzyć go z takimi seriami jak “Baldur’s Gate” i wieczną pogonią za punktami doświadczenia. W rzeczywistości jednak pojęcie to nie dotyczy tylko wirtualnej rozrywki, a pewnego rodzaju gry towarzyskiej z elementami teatru. Zrzeszające wielu fanów na całym świecie gry RPG to fascynujące zjawisko, możliwość rozwinięcia wyobraźni oraz specyficzny sposób na spędzanie wolnego wieczoru w gronie przyjaciół.

Gra w odgrywanie ról

Gry RPG znaczą w swej nazwie dosłownie tyle, co powyżej. Jest to specyficzna forma zabawy, którą kojarzyć można z gier komputerowych, jednak przeniesiona do realnego świata. Istotnie bowiem, to właśnie ta forma była pierwowzorem znanych szerszemu gronu światów z ekranów PC-tów, gdzie zdobywa się coraz lepszy ekwipunek i rozwija umiejętności postaci. Biorące swój początek z pruskich gier wojennych, gry RPG polegają na wcieleniu się w wykreowaną postać i przeżywanie nią przygód. Kreacja postaci oraz świata przedstawionego następuje dzięki księdze zasad, zawierającej szczegółowy opis uniwersum oraz sposobu określenia charakterystyki postaci gracza. Tutaj wirtualne i realne gry RPG są niezwykle do siebie podobne, bowiem zazwyczaj losujemy statystyki postaci, wybieramy jej pochodzenie i ekwipunek. Różnicą jest natomiast ogromna dowolność w kreacji oraz samym prowadzeniu rozgrywki. Gra komputerowa ograniczona jest bowiem skryptem oraz silnikiem, papierową grę RPG ograniczają jedynie zasady i wyobraźnia gracza. Rozwiązanie danego problemu może zostać podjęte na najróżniejszy sposób, nie tylko ten odgórnie ustalony, to samo tyczy się historii postaci. Kto jednak tym wszystkim zarządza? Przecież potrzebny będzie jakiś arbiter, sędzia. Takiego kogoś w świecie kreowanym przez gry RPG nazywamy Mistrzem Gry. Pełni on tutaj rolę snującego historię, przedstawiającego świat i zjawiska, oraz sędziego podczas przygód graczy. Jego rolę można by przyrównać do kogoś, kto wespół z przyjaciółmi pisze interaktywne opowiadanie, sprawując przy tym pieczę nad ciągłością historii.

Wiele systemów, wiele możliwości

Fabuła gry RPG dziać się może w najróżniejszych światach. Typowe settingi ze smokami i mieczami to tyko wierzchołek góry lodowej. Futurystyczne przygody kosmicznych piratów, współczesne rozterki osób obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami, a nawet światy z superbohaterami! Na przeżywanie przygód we wszystkich tych światach pozwalają obecnie różnorodne gry RPG. Tylko grać!

Dodaj komentarz