To święto znane jest nie tylko każdemu Polakowi, ale praktycznie na całym świecie. Miłość ma różne oblicza. Istnieje wiele sposobów na okazywanie. Począwszy od małych gestów codziennych, przez zaręczyny, po przysięgę małżeńską i dbanie o ognisko domowe. Święto zakochanych to nie tylko słowa i prezenty. To przede wszystkim przypomnienie każdej osobie, co jest w życiu najważniejsze. Walentynki pozwalają dostrzec w najmniejszym prezencie coś więcej niż tylko przedmiot.
Skąd się wzięło święto zakochanych?
Chociaż patronem zakochanych jest św. Walenty, to źródło tej uroczystości tkwi w starożytnym Rzymie. Połowa lutego była właśnie czasem, gdy w przyrodzie pojawiały się wśród ptaków zaloty i łączyły się one w pary. Budziło się powoli życie. Rzymianie 15 lutego obchodzili bardzo ważne dla nich święto lupekariów. Dzień wcześniej – czyli 14-go lutego – wszystkie panny przygotowywały kartki ze swoim imieniem, które następnie były losowane przez chłopców. W ten sposób każda dziewczyna miała swojego towarzysza na czas święta. Niejednokrotnie pary łączyły się na całe życie.
Święto lupekariów zostało zniesione dopiero pod koniec V wieku. Zastąpiono je najbliższą uroczystością ku czci św. Walentego, który żył w III wieku n.e. Jak się okazało, miał on sporo wspólnego z miłością i osobami zakochanymi. Tradycja podaje, iż udzielał potajemnie ślubów – w III wieku zabronione były śluby przez cesarza Klaudiusza II. W czasie pobytu i tortur w więzieniu, zaprzyjaźnił się i uzdrowił wzrok córce strażnika. Udzielił jej również ślubu i zostawił list, który podpisał słowami „Od Twojego Walentego.” Święty został ścięty 14-go lutego 270 r, a więc w dniu, w którym urządzano miłosne loterie. W średniowieczu 14-ty lutego stał się prawdziwym świętem zakochanych, które przetrwało po dziś dzień.
BĘDZIESZ MOJĄ WALENTYNKĄ
Co kraj to obyczaj. Formy okazywania uczuć były zróżnicowane w poszczególnych krajach na całym świecie. Wszystkie jednak miały ten sam cel: wyznanie miłości.
We Francji na przykład kobiety były obdarowywane bukietami kwiatów i miłosnymi listami podpisanymi słowami “Będziesz moją walentynką”. W Stanach Zjednoczonych wiersze były anonimowe, więc obdarowana osoba musiała się sporo natrudzić, aby odkryć nadawcę listu. W Japonii z kolei kobiety dawały w prezencie swoim ukochanym specjalne czekoladki „Honmei-choko”, które były przeznaczone tylko dla tej jednej osoby.
Ciekawym zwyczajem może się poszczycić Walia. W tym dniu bowiem ofiarowywano bliskiej osobie drewnianą łyżkę, na której wyrzeźbione było serce, klucz i dziurka od klucza. Ten prezent miał zastępować prośbę wyrażaną słowami: “Otwórz moje serce”. Był to jeden z najbardziej romantycznych sposobów okazywania uczuć.
IDEALNY DZIEŃ NA ZARĘCZYNY
Nie bez powodu walentynki są nazywane czasami świętem zaręczyn. W całym roku nie ma lepszej okazji na wyrażenie miłości właśnie przez zaręczyny, a nawet ślub. W wielu miejscach na całym świecie właśnie w tym dniu tysiące par przysięga sobie miłość i wierność do końca życia.
Zaręczyny w walentynki są dosyć powszechne, jednak każde są wyjątkowe. Sposobów na oryginalne oświadczyny jest coraz więcej. Począwszy od wyjścia na scenę w czasie koncertu, przez umieszczenie pierścionka w deserze, po wyjątkową wycieczkę w piękne miejsce.
ZAKOCHANA POLSKA
A jak Polacy świętują walentynki? Można powiedzieć, iż w naszym kraju pojawiają się chyba wszystkie formy okazywania uczuć, które zostały zaczerpnięte z różnych miejsc z całego świata. Nie brakuje drobnych prezentów, wyjść do kin, które w tym dniu przeżywają istne oblężenie, a także liścików, kwiatowej poczty walentynkowej, która od dawna jest obecna również w szkołach. Dzieci i młodzież również mają swoje pierwsze sympatie.
Polacy również coraz chętniej szukają miejsc z dala od zgiełku dużych miast, w których mogą spędzić czas tylko z ukochaną osobą w spokoju. Zakochani organizują sobie również wycieczki, z których niejednokrotnie wracają jako para narzeczeńska.
Walentynkowy Kazimierz Dolny
Jeśli szukacie pięknego miejsca, w którym obecna jest cisza i piękno wyjątkowej przyrody, jak również piękna architektura w okolicy, to Lipowa Dolina jest stworzona dla Was.
Lipowa Dolina położona jest w najbliższej okolicy Kazimierza Dolnego. Jest to gospodarstwo agroturystyczne położone pośród czystej przyrody oddalone jedynie o 4,5 km od zabytkowego miasta, czynne całe rok. Nazywamy to miejsce Ekoparkiem Lipowa Dolina, ze względu na dbałość o ekologiczne jedzenie i położenie pośród pięknej przyrody.
Dlaczego warto zatrzymać się właśnie tutaj?
Zacznijmy od przybliżenia samego Kazimierza Dolnego. Jest to jedno ze 100 najpiękniejszych miast w Europie. Swoje miejsce znajdą tutaj zarówno osoby, które preferują aktywny wypoczynek, jak i lubiące ciszę, spokój i poznawanie ciekawych historycznych zabytków. Sam król Kazimierz Wielki spotkał miłość w tym mieście, a na imię miała Estera.
W sezonie zimowym czynna jest nowoczesna stacja narciarska. Przez inne miesiące w roku okoliczna przyroda przyciąga bogactwem sieci wąwozów lessowych znanych w całej Europie. Rynek i całe miasto są również wspaniałymi miejscami na spacery zarówno przez dzień, jak i wieczorem. Nie musicie się martwić o miejsce na szaloną zabawę do rana, gdyż i tego nie brakuje w tym pięknym mieście. Również piesze wycieczki po okolicy cieszą się dużym zainteresowaniem. Z kolei zróżnicowanie zabytkowe sprawia, iż weekend to zdecydowanie zbyt mało, by poznać to piękne miasto, ale bardzo dobry początek.
Niektóre atrakcje Kazimierza Dolnego zmieniają się w zależności od pory roku. Co jednak ważne, z każdą kolejną wizytą odkrywa się coś nowego.
Lipowa Dolina wyróżnia się na tle innych miejsc oferujących noclegi w Kazimierzu Dolnym. Kwatery są oferowane w pokojach urządzonych w wyjątkowym stylu i o nietuzinkowych nazwach – pokój elfów, lawendowy, błękitny, toskański…. Ponadto jest również możliwość nocowania w oryginalnej drewnianej chacie z 1863 roku i drewnianych domkach. Dostępny jest również piękny apartament z werandą, idealny na romantyczny walentynkowy weekend. Wszystkie pomieszczenia są dobrze wyposażone zgodnie z nowoczesnymi standardami, jednak utrzymane w niezwykłym klimacie.
W naszym gospodarstwie agroturystycznym przygotowujemy posiłki tylko z własnych, ekologicznych produktów. Nasi stali klienci doceniają wyjątkowy klimat Lipowej Doliny, co wyrażają przez cykliczne przyjazdy.
W Lipowej Dolinie zakochana para, która świętuje walentynki, odnajdzie niezwykły nastrój. Nasza okolica przypomina toskańskie wzgórza. Zorganizowanie wyjazdu dla dwojga w tak nietypowe miejsce, to również idealne okazja na zaręczyny. Oświadczyny na zamku niczym para królewska, z pewnością będą wyjątkowe.
Walentynki są również idealnym dniem na ślub i wesele. W Lipowej Dolinie zajmuje się również organizacją wesel. Nasza sala weselna ma klimat, który nie jest obecny nigdzie indziej. Goście nie muszą dojeżdżać na nocleg do Kazimierza Dolnego, gdyż wszystko jest na miejscu. A po weselu mogą skorzystać z wielu atrakcji okolicy.
Jeśli więc planujecie wyjazd walentynkowy, to zdecydowanie Kazimierz Dolny jest miejscem dla Was. Bogactwo przyrody, zabytków, uroczych miejsc z pewnością sprawi, iż weekend walentynkowy będzie niezapomniany. A Lipowa Dolina zadba o wspaniała atmosferę zakwaterowania, aby walentynkowy nastrój nie opuszczał zakochanych ani na chwilę.
Jesteśmy pewni wyjątkowości Lipowej Doliny, podobnie jak wielu naszych stałych klientów. To miejsce zauroczyło nas wiele lat temu i od tamtej pory chcemy się nim dzielić z wszystkimi osobami ceniącymi sobie naturę, zdrową żywność i wyjątkową okolicę.