Zakłady bukmacherskie a podatki – jak nie dać się fiskusowi?

Zakłady bukmacherskie a podatki – jak nie dać się fiskusowi?

Podobnie jak wszystko inne, także gra u bukmachera podlega opodatkowaniu przez Skarb Państwa. Zakłady bukmacherskie są regulowane przez tzw. ustawę hazardową, w której można znaleźć wszystkie prawa i obowiązki zarówno firm bukmacherskich, jak i samych graczy. W niniejszym wpisie skupimy się przede wszystkim na kwestii podatków. Jak obstawiać kupony i nie dać się fiskusowi?

Współczynnik 0.88, czyli podatek od stawki kuponu

Gracze obstawiający u bukmachera mają styczność z dwoma rodzajami podatków. Pierwszy z nich to tzw. podatek od stawki kuponu. Wynosi on 12% kwoty, za którą gracz zawiera zakład, a więc przykładowo przy postawieniu zakładu o wartości 100 zł aż 12 zł trafia do państwa. Pieniądze te są odejmowane od stawki kuponu, a bukmacher wpłaca je do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. By sprytnie zakamuflować istnienie podatku niektóre firmy wprowadzają np. współczynnik 0.88, przez który mnożona jest stawka zakładu. Jednak niezależnie od wszystkiego każdy zakład postawiony u legalnego bukmachera na terenie Polski podlega podatkowi od stawki kuponu. Wyjątkiem nie są nawet zakłady w ramach tzw. promocji bez podatku, które organizowane są przez różnych bukmacherów. Gdy gracz korzysta z takiej promocji, podatek jest po prostu pokrywany z kieszeni firmy bukmacherskiej.

Podatek od dużych wygranych

Drugim, rzadziej stosowanym podatkiem jest podatek od dużych wygranych. Wynosi on 10% kwoty wygranej i jest płacony tylko i wyłącznie w przypadku przekroczenia 2280 zł netto. Co istotne, dotyczy to jedynie jednorazowej wygranej przekraczającej tę kwotę, a nie całościowej sumy wygranych, dlatego np. z dziesięciu wygranych po 2000 zł żadna nie zostanie dodatkowo opodatkowana. To właśnie dlatego wielu graczy woli postawić kilka osobnych kuponów o niskich wygranych od jednego kuponu o bardzo wysokiej wygranej. Pozwala to na ominięcie tego podatku i zaoszczędzenie aż 10% wygranych pieniędzy!

Czy wygrane u bukmachera należy zgłaszać od Urzędu Skarbowego?

Wygrane w zakładach bukmacherskich są już z automatu opodatkowane i nie trzeba się z nich rozliczać w ramach PIT-37 czy innych PIT-ów. Wypłacone pieniądze można od razu legalnie wydać bez potrzeby martwienia się o kwestie prawne. W przypadku bardzo dużych wygranych warto jednak poprosić bukmachera o zaświadczenie o wygranej. Stanowi ono wartościowy dowód w razie ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego, który regularnie sprawdza legalność obrotów dużymi sumami. Wydanie takiego zaświadczenia jest bezpłatne, ale procedura wnioskowania o nie zależy od regulaminu danego bukmachera.

Dodaj komentarz