Zwiedzanie Włoch i Rzymu

Każdy prawdziwy turysta, który zwiedza Europę i poznaje jej historię, powinien odwiedzić Rzym. Stolica Włoch to historyczne miasto, które od starożytności nazywane jest Wiecznym Miastem albo Stolicą Świata. Jak łatwo się domyślić, ze względu na swoją historię, Rzym co roku przyciąga rzesze turystów z każdego kontynentu. Zatem co takiego oferuje swoim zwiedzającym stolica Włoch i skąd bierze się jej tak duża popularność?

Historia przede wszystkim

Zwiedzanie Włoch powinno zacząć się od dwóch najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w Rzymie i na całym świecie. Mowa tutaj o rzymskim Koloseum oraz Panteonie, świątyni wszystkich bogów. Ta pierwsza budowla to jedna z najwspanialszych budowli antycznych na świecie, które dotrwały do naszych czasów. Jej oryginalna nazwa to Amfiteatr Flawiuszów, jednak przez to, że niedaleko znajdował się 40-metrowy posąg Kolosa, który przedstawiał cesarz Nerona, przyjęła się nazwa Koloseum. Dziś niewiele osób kojarzy nazwę Amfiteatr Flawiuszów, a Koloseum zna niemal każdy na świecie – zresztą zobacz historię koloseum na Koloseum zwiedzanie. Budowla ta był miejscem, w którym odbywały się walki gladiatorów oraz organizowane były igrzyska, czy wystawiane sztuki. Koloseum niestety ma też swoją mroczną historię, gdyż według tradycji mordowano tam chrześcijan.

Drugim bardzo ważnym punktem podczas zwiedzania Rzymu jest Panteon. Ta starożytna świątynia została wzniesiona ku czci rzymskich bogów. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz, gdzie starożytni grecy i rzymianie składali ofiary swoim bóstwom. Co warte podkreślenia, Panteon jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytności w Europie.

Watykan – państwo, w państwie

Kolejnym najbardziej charakterystycznym miejsce w Rzymie jest Watykan. Jest to niezależne państwo i jednocześnie miasto usytuowane w samym centrum Rzymu, będące monarchią teokratyczną tzn. taką, w której władzę sprawuje papież. Jeśli wybierzemy się na zwiedzanie Rzymu, to bazylika i Plac Świętego Piotra w Watykanie jest miejscem, gdzie również powinniśmy się znaleźć. Co ciekawe, powierzchnia i ludność w Watykanie jest tak niewielka, że szczyci się ono mianem najmniejszego i najmniej ludnego państwa na świecie.

 

Dla turysty spędzającego kilka dni w stolicy Włoch to na pewno nie koniec atrakcji, wśród innych, może trochę mniej znanych, możemy wymienić:

  • Forum Romanum,
  • Piazza Navona,
  • Fontanna Di Trevi,
  • Schody Hiszpańskie.

Niewątpliwie Rzym to miasto pełne historii i starożytnych tajemnic. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie i przywiezie mnóstwo niesamowitych wspomnień z tego wiecznego miasta. Wizyta we Włoszech, a szczególnie w Rzymie, jest więc niemal koniecznością dla miłośnika podróży i poznawania historii Europy.

Dodaj komentarz