Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Płyty indykacyjne powoli wypierają standardowe płyty gazowe i elektryczne. Są bezpieczne, oszczędne, proste w obsłudze, a dodatkowo rewelacyjnie się prezentują… chyba, że są zabrudzone. Jeżeli do tego dojdzie, płytę należy oczywiście wyczyścić. Jak postępować w przypadku brudnej i przypalonej płyty indukcyjnej?

Przypalona płyta indukcyjna – czego będziesz potrzebować?

Płyty indukcyjne z założenie się nie przypalają, w praktyce może się to jednak zdarzyć. Wbrew pozorom, czyszczenie przypalonej płyty indukcyjnej nie jest takie trudne jakby to się mogło wydawać. Aby zabrać się za czyszczenie potrzebujesz akcesoriów, używanych na co dzień do czyszczenia kuchenki, które na pewno masz w swoim domu. Są to:

  • gąbka,
  • mydło,
  • woda,
  • miękka szmatka,
  • papierowy ręcznik,
  • gumowa lub plastikowa skrobaczka,
  • płyn do zmywania naczyń,

Codzienna pielęgnacja

Nie jest żadną tajemnicą, że zaschnięta i przypalona powierzchnia jest znacznie trudniejsza w czyszczeniu. Dlatego warto zadbać o codzienną pielęgnację. Będzie to znacznie łatwiejsze niż późniejsze skrobanie i szorowanie. Warto też używać specjalnych garnków indukcyjnych, które lepiej przewodzą prąd, i przez to przedłużą życie naszego urządzenia.

Jak dbać o płytę indukcyjną? Wystarczy jedynie poczekać, aż kuchenka ostygnie, a następnie przetrzeć ją delikatnie gąbką lub ściereczką nasączoną wodą z mydłem. Po wszystkim wystarczy przetrzeć całość suchym ręcznikiem papierowym. Codzienne czyszczenie gwarantuje, że płyta cały czas będzie wyglądać nieskazitelnie. Najważniejsze to nie pozostawiać na płycie resztek jedzenia.

A co kiedy pojawią się zabrudzenia z tłuszczu i brudu? To się zdarza podczas codziennego gotowania. Wtedy wystarczy użyć płynu do naczyń i gąbki, a następnie przetrzeć nią zabrudzoną powierzchnię. Po wszystkim należy opłukać płytę i ją osuszyć, a smug pozbędziemy się przecierając płytę suchym ręcznikiem papierowym nasączonym octem.

Przypalone resztki jedzenia

Przypalone resztki na kuchence indukcyjnej należą do rzadkości, jednak mogą się pojawić. Zwłaszcza kiedy resztki pozostawione na płycie zawierają cukier, to on najbardziej lubi się przypalać. Jeżeli już dojdzie do przypalenia, będziemy musieli się go pozbyć. Aby usunąć zabrudzenia, wystarczy wyłączyć płytę i zdjąć z niej wszystkie naczynia.

Następnie plastikowym skrobakiem, który jest przeznaczony do płyt indykacyjnych (można je nabyć w sklepach z AGD) należy drapać zabrudzenia pod kątem 45 stopni. Po wszystkim należy przetrzeć płytę wilgotną ścierką i poczekać aż wyschnie.

Gratulacje, Twoja czysta kuchenka jest gotowa do użycia!

Dodaj komentarz