5 rodzajów pościeli do łóżeczka — poznaj je, zanim dokonasz wyboru

Oczekując na narodziny dziecka, większość ludzi pamięta o tym, aby zamówić odpowiednie łóżeczko. Wydaje się, że zakup pościeli to już czysta formalność, bo przecież wystarczy kupić prześcieradło, poduszkę i kołderkę. Czy na pewno jest to jedyna możliwość? Otóż nie. Obecnie, pościele do łóżeczka dziecięcego obejmują dużo więcej opcji. Wśród nich znajdują się: śpiworki, rożki, pościele z wypełnieniem, pościel plus odrębny zestaw poszewek, czy wreszcie kocyk, który niejednokrotnie jest przez rodziców używany jako kołderka.

Zestaw poszewek z odrębną kołderką i poduszką.

Klasyczna pościel do łóżeczka to poduszka, kołderka i komplet poszewek. Bardzo popularna być może dlatego, że jest najbardziej zbliżona do większej wersji stosowanej przez dorosłych. Chcąc zapewnić dziecku dobry sen, należy dopasować wielkość kołderki do jego wieku, zamówić również poduszkę, która najczęściej jest już w zestawie, a następnie wybrać pasujące formatem poszewki. Zazwyczaj kupuje się je osobno, choć coraz częściej sprzedawcy tworzą gotowe zestawy, co znacznie usprawnia proces zakupu i jednocześnie pozwala uniknąć pomyłek polegających na kupieniu zbyt małych lub za dużych poszewek. Tutaj, podobnie jak w przypadku innych pościeli omówionych poniżej, trzeba pamiętać o tym, aby zamówić prześcieradło na materac. Choć bywa tak, że również on jest dodawany do zestawu.

Pościel z wypełnieniem — wygoda i higiena.

Bardzo wygodną opcją jest pościel zintegrowana z poszewką. Najczęściej można ją znaleźć pod nazwą: pościel z wypełnieniem. To nic innego, jak trwałe połączenie kołderki z podszewką lub poduszki z poszewką, której nie zdejmuje się przed praniem. Zamawiając pościel z wypełnieniem, nie trzeba już dopasowywać zestawu poszewek, gdyż ten rodzaj pościeli już go w sobie zawiera. Jest z nim trwale zszyty. Wkład takiej pościeli to najczęściej wypełnienie silikonowe — lekkie i przepuszczające powietrze. Jego właściwości antystatyczne chronią przed nadmiernym gromadzeniem się kurzu.

Śpiworek — zawsze dobrze okryte ciało

Inną, również wygodną wersją pościeli do łóżeczka, jest śpiworek. Najczęściej zapinany na zamek, wyposażony w rękawki lub otwory na rączki, u dołu natomiast bez nogawek, za to z ogromną przestrzenią na nóżki, które mogą swobodnie się poruszać podczas snu. Taka pościel do łóżeczka czy wózeczka jest bezpieczna, gdyż nie stwarza zagrożenia związanego z przypadkowym zakryciem główki. Śpiworki wykonane są z różnych materiałów — lżejszych na lato i grubszych na zimę. Dzięki temu, że są zapinane, małe dziecko nie jest w stanie odkryć się podczas snu, a jego ciało jest cały czas chronione przed chłodem.

Rożek — bezpieczeństwo jak u mamy

Najczęściej polecaną pościelą dla noworodków i malutkich dzieci jest rożek. To nowoczesna wersja becika. Rożek spełnia bowiem identyczną funkcję jak jego poprzednik. Dzięki zmianie materiałów uniknięto natomiast wad, które często posiadały beciki. Rożek jest dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych, ponieważ ściśle otula małe i delikatne ciało noworodka dając mu przy tym ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane materiały, z których produkuje się dzisiejsze rożki, są zazwyczaj antyalergiczne. Niektóre rożki mają dodatkowe wzmocnienie, które ułatwia noszenie dziecka we właściwej pozycji, chroniąc jego drobny kręgosłup.

Kocyk — lekka kołderka

Inną formą pościeli do łóżeczka, jest często delikatny, dziecięcy kocyk. Choć nie jest to typowa, klasyczna kołderka, to wielu rodziców przykrywa nim swoje dzieci, podczas gdy śpią one w łóżeczku. Bywa, że kocyk wkładany jest do poszewki, pełniąc funkcję bardzo lekkiej pościeli, albo po prostu okrywa się nim niemowlę, bez uprzedniego przewlekania. Bardzo szeroka gama materiałów, z których kocyki są produkowane sprawia, że z łatwością można dopasować kocyk do preferencji rodziców i ich dziecka.

Niezależnie od tego, który rodzaj pościeli zostanie wybrany, zawsze warto zwrócić uwagę na materiały, z uwagi na kontakt ze skórą małego dziecka. Wybrana pościel powinna być przewiewna — wykonana z naturalnych tkanin, antyalergiczna i bardzo miła w dotyku.

Dodaj komentarz