Zazwyczaj nie jest groźna dla dorosłego, zdrowego człowieka. Jednak biegunka w ciąży, u osoby starszej lub biegunka u dziecka, powinny nas natychmiast alarmować – nie możemy dopuścić do odwodnienia!
Kiedy mówimy o biegunce?
Oddawanie płynnego lub półpłynnego stolca więcej niż 3 razy na dobę uznawane jest za biegunkę. Zazwyczaj towarzyszy jej szereg dodatkowych dolegliwości takich jak silne bóle brzucha, nudności, wymioty, osłabienie, gorączka czy odwodnienie lecz nie jest to reguła. Biegunka trwająca do 10 dni nazywana jest ostrą, ponad 10 dni – przewlekłą.
Biegunka – przyczyny
Biegunka może mieć różne przyczyny, a właściwe rozpoznanie źródła choroby pozwala na jej odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to zakażenie wirusowe lub bakteryjne (uwaga na Samonellę!), silne emocje i stres (pomagają herbatki ziołowe), alergie pokarmowe, nadwrażliwość jelit, zapalenie jelita grubego, nadmierne spożywanie leków.
Co robić, żeby szybko pozbyć się problemu?
Przede wszystkim zapobiegać odwodnieniu, przez właściwe nawodnienie dużą ilością wody, najlepiej mineralnej. Następnym krokiem jest zdrowa, lekka dieta, która nie podrażni już i tak zmęczonego żołądka i jelit. W wypadku wystąpienia gorączki czy silnych skurczów brzucha, można stosować leki rozkurczowe i przeciwbólowe, ale tylko w ostateczności, żeby sobie nie zaszkodzić. Jeśli biegunka się przedłuża, nasze samopoczucie się pogarsza, a w stolcu widoczna jest krew lub ropa, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Biegunka w ciąży – co robić?
Biegunka w ciąży, tak samo jak biegunka u dziecka jest sytuacją alarmową. W takich wypadkach łatwo o odwodnienie, dlatego bardzo ważna jest wizyta u lekarza oraz szeroko rozumiane dbanie o siebie – dużo odpoczynku, odpowiednie nawadnianie i ścisła dieta, która pozwoli na likwidację objawów.
Biegunka a stres – co dla nerwusów?
W codziennym życiu spotyka nas wiele stresujących sytuacji. Warto nauczyć się naszych sposobów na walkę ze stresem. Przed wielkim egzaminem, ślubem czy rozmową kwalifikacyjną warto wziąć długą kąpiel lub pójść na spacer, wypić herbatę ziołową, spotkać się z kimś, kto doda otuchy i rozładuje napięcie. Na szczęście spirala złych myśli, które powodują stres, zazwyczaj są tylko pułapką naszego mózgu – nic z tego nie dzieje się na prawdę. Długotrwały stres, który powoduje przewlekłe biegunki, jest groźny dla zdrowia – należy skontaktować się z psychologiem czy coachem, który pomoże nam w walce ze stresem, dzięki specjalnym technikom.
Biegunka to nic przyjemnego dla każdego z nas. Jest to ważny sygnał od naszego organizmu, który informuje nas, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli przydarza nam się często, warto więc szukać przyczyn tego stanu rzeczy. Zamiast kupować zapasowe paczki leków, przyjrzeć się uważnie naszemu stylowi życia, a przede wszystkim naszej diecie. Dzięki temu możemy na ustrzec się tej dolegliwości na długi czas. Należy pamiętać, że biegunka w ciąży czy biegunka u dziecka to stan groźny dla zdrowia – profilaktyka jest więc jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić.