Krasnobród, czyli uroki roztoczańskiego krajobrazu

Krasnobród, czyli uroki roztoczańskiego krajobrazu

Przepiękne lasy na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego nieskażone ingerencją człowieka, liczne stawy, jeziora, pagórki, bogata baza noclegowa, bezkresne polany, to wszystko przyciąga na Roztocze licznych turystów. Jedną z miejscowości, która z pewnością zasługuje na to, by ją odwiedzić, jest Krasnobród.

Miasteczko to jest szczególnie lubiane przez turystów w okresie letnim. Wówczas odwiedzają go liczni letnicy zainteresowani wspaniałymi widokami, możliwością skorzystania z kąpieliska czy tutejszymi zabytkami. Już wjeżdżając do Krasnobrodu od strony Zamościa, spotkamy wspaniały widok na zalew i rozłożystą plażę. Jeszcze piękniejsza panorama rozciąga się z punktu widokowego, usytuowanego na kamieniołomach. Został on zbudowany z wapniowych kamieni, które dawnej często były wykorzystywane do budownictwa. Z punktu widokowego rozpościera się krajobraz całego Krasnobrodu, zahaczając jeszcze o okoliczne wsie, na przykład Majdan Mały, Szur czy Skokówka. Z drugiej strony baszty – bo tak wieżę widokową nazywają lokalni mieszkańcy, mieści się przepiękna, górzysta miejscowość o nazwie Grabnik.

Kierując się w stronę centrum, miniemy charakterystyczne rondo, z pobliskim skwerem, na którym mają miejsce wszystkie okoliczne wydarzenia rozrywkowe, między innymi koncerty, festiwale, kiermasze czy dni Krasnobrodu, które organizowane są w ostatnie dni lata. Skręcając na rondzie w prawo dojedziemy do centrum krasnobrodzkiej rozrywki- zalewu, który został tutaj utworzony na potrzeby turystów, a w ostatnich latach znacznie rozbudowany i unowocześniony. Dookoła niego wiedzie trasa przyjemna spacerowa z dwoma molami oraz małymi kładkami. Z centralnej części plaży zrobiono także wąską drogę brukową, tak by można było tutaj wjechać rowerem czy dziecięcym wózkiem. Wiedzie ona do pobliskich karczm, knajpek i budek z jedzeniem. Nieopodal w lasku, usytuowane są przepiękne domki letniskowe. Są one jednym z najchętniej wybieranych noclegów na Roztoczu. Z drugiej części Zalewu w Krasnobrodzie znajduje się wesołe miasteczko i park linowy, szczególnie oblegany przez dzieci. Dalej zalew się rozwidla, ponieważ został połączony z trzema okolicznymi stawami, które dziś tworzą razem przepiękny akwen wodny. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wysepka, osadzona pośrodku drugiego końca zalewu.

Dodaj komentarz