Czy wiesz, że dzięki błonnikowi możesz rzadziej chodzić do dentysty? Że pomaga cukrzykom? Że obniża cholesterol? Że… dowiedz się więcej!
Pewnie wiesz, że błonnik usprawnia trawienie czy likwiduje zaparcia. Może kojarzysz błonnik z odchudzaniem i leczeniem otyłości. To jednak nie wszystko! Błonnik śmiało można traktować jak lekarstwo na wiele dolegliwości. Zobacz jakie.
Osłania zęby przed bakteriami
Co dłużej żujesz – chleb razowy czy ziemniaki? Produkty bogate w błonnik wymagają dłuższego żucia niż inne, co jest bardzo cenne dla Twoich zębów! Dlaczego? Dłużej żujesz – więcej wydzielasz śliny, a ta wymywa resztki pokarmów przyklejone do zębów. Poza tym ślina korzystnie rozcieńcza cukry, które powstają w jamie ustnej podczas wstępnego rozdrabniania żywności. Więcej śliny, mniej cukrów – zdrowo z błonnikiem!
Chroni przed cukrzycą i pomaga z nią żyć
Błonnik obniża wchłanianie węglowodanów, spowalnia ich metabolizm oraz obniża tempo wydzielania insuliny. W jaki sposób? Błonnik wiąże niektóre cząsteczki glukozy, dzięki czemu są one przez organizm nieprzyswajane i wydalane wraz z kałem. Poza tym pożywienie bogate w błonnik posiada niski indeks glikemiczny, czyli jego spożycie nie powoduje gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Diabetykom zaleca się zwłaszcza pokarmy zawierające nierozpuszczalną część błonnika, czyli warzywa oraz owoce – najlepiej surowe, ze skórką i drobnymi pestkami, (w których ukryte są też pektyny).
Jest lepszy od leków obniżających cholesterol
Brzmi nieprawdopodobnie, ale to prawda. Błonnik wykazuje bardziej wszechstronne działanie od specyfików z apteki. W przeciwieństwie do medykamentów bowiem nie tylko wyłapuje cząsteczki cholesterolu LDL, przenosząc je z powrotem do wątroby, ale też podnosi zawartość cholesterolu HDL! Do tej pory żaden specyfik nie poradził sobie ze zwiększeniem „dobrego cholesterolu” Zamiast więc faszerować się tabletkami, warto zmienić sposób odżywiania. Oczywiście osoby z bardzo wysokim stężeniem LDL i trójglicerydów nie powinny od razu rezygnować z farmaceutyków zapisanych przez kardiologa.
Warto wiedzieć, że błonnik zwalcza nie tylko objawy, ale też przyczynę nadprodukcji cholesterolu. Jak to robi? Usuwa z jelit nadwyżkę produkowanych kwasów żółciowych, które są bezpośrednią przyczyną tzw. hipercholesterolemii.
Odwraca negatywne zmiany miażdżycowe
Dzięki błonnikowi śródbłonek ścian tętnic jest chroniony przed uszkodzeniem i odkładaniem się w nim złogów tłuszczowych. Błonnik zmniejsza też powierzchnię blaszek miażdżycowych, które utrudniają przepływ krwi, tlenu i substancji odżywczych – z wiekiem blaszki te powiększają się, co prowadzi do udaru, zawału oraz choroby niedokrwiennej serca. Błonnik to dobry sposób na miażdżycę!
Z częścią rozpuszczalną błonnika bezpieczniej
U osób z wrażliwym układem pokarmowym oraz tych, które dotąd spożywały mało błonnika, zwiększenie spożywanej jego ilości może podrażnić jelita. Da się temu zapobiec. Jak? Wybieraj produkty dostarczające błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Taki znajdziemy w babce płesznik, dojrzałych owocach i dojrzałych warzywach (ale nie tych strączkowych).
Przekonaj się, jak wszechstronnie błonnik działa na Twój organizm!