Choroby psychiczne we współczesnym świecie

Choroby psychiczne we współczesnym świecie

Mówi się, że choroby psychiczne, które dzisiaj nas dotykają, to przede wszystkim choroby cywilizacyjne. Są one niestety dorobkiem naszej cywilizacji, pędu życia, coraz wyższych wymagań i oczekiwań jednych do drugich. Problemy, które z pozoru wydawać by się mogło nie stanowią dla nas realnego zagrożenia, potrafią jednak zasiać w psychice ziarno terroru. Nie musimy dziś uciekać przed zagrożeniami, jak to miało miejsce choćby w epoce kamienia łupanego. A jednak, ciągle czegoś się boimy, a nasze problemy zwyczajnie nas przerastają. Jesteśmy też coraz częściej skłonni do zachowań destrukcyjnych, nie potrafimy odnajdywać się w otaczającej rzeczywistości. Jaka jest odpowiedź na te problemy? Kto potrafi jej udzielić? Z pewnością dobrzy psychiatrzy warszawa. Ludzie, którzy zdobyli odpowiednie wykształcenie i doskonale potrafią wsłuchiwać się w ludzkie problemy, szukać ich podłoża i podejmować odpowiednie leczenie.

Bardzo ważna jest diagnoza

 Bardzo często jest tak, że nasi bliscy zaczynają sygnalizować nam, że w naszym zachowaniu coś jest nie tak. Co więcej, sami często dostrzegamy problemy natury psychologicznej, ale wypieramy je z naszej świadomości. Nie chcemy się do nich przyznać. Wydaje się nam, że schorzenie, czy choroba psychiczna absolutnie nas nie dotyczą. Że jesteśmy ponad nimi, kontrolujemy sytuację i jesteśmy w stanie zapobiec zachorowaniu. I często jednak się mylimy. Diagnoza stawiana przez nas to nic innego, jak myślenie życzeniowe. Chcielibyśmy, aby tak było. Ale tą prawdziwą diagnozę może postawić tylko psychiatra warszawa. I to on jest w stanie określić, co naprawdę dzieje się z nami, na jakim etapie zaawansowania jest nasz problem i czy należy podjąć leczenie.

Diagnoza to nie wyrok

 Jestem chory/chora psychicznie. Wypowiadając te słowa, często popadamy w jeszcze gorszą kondycję. Ale nie zapominajmy, że to, co usłyszeliśmy od lekarza, to tylko nazwanie naszego problemu. Wraz z wypowiedzeniem słów, jesteś chory, nasz stan się nie pogarsza. Wręcz przeciwnie, to początek czegoś lepszego. Od diagnozy rozpoczyna się bowiem leczenie. Tak właśnie nasz stan powinien przedstawić nam lekarz. Ale musimy trafić na naprawdę dobrego lekarza, który będzie potrafił z empatią podejść do tego, w jakiej jesteśmy sytuacji i wytłumaczyć nam ją tak, abyśmy dostrzegli światełko w tunelu, a nie powód do rozpaczy. Takiego lekarza w swoim gronie posiada niewątpliwie nowoczesna poradnia zdrowia psychicznego. Poradnia, w której z pełnym zaangażowaniem realizowana jest misja niesienia pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Poradnia, gdzie współczesne problemy współczesnego człowieka rozwiązywane są bardzo współcześnie, odbiegając od tradycyjnych metod, opierających się niegdyś wyłącznie na farmakologii. Dziś, wiemy doskonale, że przyjmowanie leków na zaburzenia psychiczne powinno być jednym z elementów leczenia, ale nie jedynym. Jego dopełnieniem stają się sesje terapeutyczne, czy spotkania z psychologiem, który pozwala zrozumieć istotę problemu i uczy zachowań, które w przyszłości pozwolą radzić sobie z problemami. Psychiatra i psycholog muszą na polu niesienia pomocy pacjentowi współpracować ze sobą. Wtedy ta pomoc jest optymalna.

Dodaj komentarz