Cieszyn: co warto zobaczyć?

Cieszyn: co warto zobaczyć?

Jednym z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić województwo śląskie, jest Cieszyn. Przedzielony na część polską i czeską, zachwyca wspaniałym klimatem oraz długą historią, o której przypominają tu liczne zabytki. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania polskiej części Cieszyna?

Cieszyn, który może się pochwalić historią sięgającą IX wieku, będzie niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Od XIII wieku miasto to było stolicą księstwa cieszyńskiego, którym władali najpierw Piastowie, a następnie Habsburgowie. Do dziś w czasie wycieczki po polskiej części tego miasta można dostrzec wiele pięknych budowli, które w ciekawy sposób przypominają o czasach jego świetności. Gdzie warto się wybrać?

Jednym z najważniejszych punktów na mapie Cieszyna jest Góra Zamkowa, dumnie wznosząca się nad graniczną rzeką Olzą. Wiadomo, że już w czasach starożytnych człowiek interesował się tym miejscem, wiadomo też, że już w okresie średniowiecza wzniesienie to spełniało bardzo ważną rolę. Do dziś znajduje się tu cenna pamiątka po dawnym zamku. To Wieża Piastowska – ciekawa budowla z XIV wieku, obecnie wykorzystywana jako punkt widokowy. W trakcie wycieczki po Górze Zamkowej warto zajrzeć do romańskiej rotundy św. Mikołaja, uznawanej za jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Śląska. Ta średniowieczna budowa wciąż zadziwia swą formą oraz grubymi murami, przypominającymi o jej obronnej roli. Wieża Ostatecznej Obrony, klasycystyczny Pałac Habsburgów z XIX stulecia – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się tutaj spotkać.

Zwiedzanie Cieszyna nie może się obejść bez wizyty na rynku. Wokół tego placu skupiło się wiele pięknych budowli, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują zabytkowe kamienice. Okazały ratusz, barokowa studnia z XVIII wieku – oto cenne pamiątki, na które warto zwrócić uwagę w tej części miasta. W pobliżu rynku wznosi się kościół św. Krzyża, uznawany za jeden z ciekawszych przykładów barokowej architektury sakralnej. W mieście tym warto odwiedzić też teren cieszyńskiej Wenecji oraz słynną Studnię Trzech Braci, która nawiązuje do legendy o założeniu miasta. Nie lada gratką może się okazać spacer po terenie cmentarza żydowskiego, na terenie którego wciąż zachowało się wiele okazałych macew, warto też zajrzeć do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, którego ekspozycja może zrobić wielkie wrażenie na wszystkich zwiedzających. Cieszyn zachwyca też okazałym gmachem teatralnym oraz kościołem ewangelickim, którego wieża zajmuje bardzo ważne miejsce w miejskiej panoramie. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że wycieczki po Cieszynie są wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii i pięknych widoków.

Dodaj komentarz