Słowackie skarby: Spiska Biała

Słowackie skarby: Spiska Biała

Być może ta miejscowość nie jest zbyt często odwiedzana przez turystów, jednak warto uwzględnić ją w programie swej wycieczki po słowackim Spiszu. Położona w dolinie Popradu Spiska Biała może zachwycić miłośników niebanalnych atrakcji. Czym? Przede wszystkim pięknym otoczeniem i malowniczą okolicą. Bliskość tatr oraz Spiskiej Magury czyni z tego miasta ciekawą bazę dla wycieczek dla aktywnych turystów. Nie brak jednak ciekawych obiektów w samym mieście. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Spiska Biała to ciekawe miasto, które do dziś zachwyca swym historycznym charakterem. Wiadomo, że już w połowie XIII wieku był to znaczący ośrodek miejski, do rozwoju którego w znacznym stopniu przyczynili się niemieccy kolonialiści. Wiadomo też, że już w okresie średniowiecza tutejsi mieszczanie cieszyli się sporymi majątkami, byli też właścicielami sporych obszarów w Tatrach. W XVI wieku ogromny wpływ na dzieje miasta i jego kulturę miała reformacja, kolejnym przełomowym okresem dla Spiskiej Białej i jej mieszkańców okazał się wiek XIX. To wtedy rozwinął się tu przemysł, a nowe zakłady stały się nową szansą dla mieszczan. Mimo pomyślnego rozwoju techniki na terenie miasta zachowało się wiele ciekawych pamiątek, dzięki którym spacer po Spiskiej Białej może stać się wielką atrakcją dla każdego miłośnika historii. Najcenniejszym zabytkiem tego miasta jest wzniesiony w XIII wieku kościół św. Antoniego Pustelnika, który zachwyca swą romańską formą. W czasie spaceru po centrum miasta można też ujrzeć wiele ciekawych kamienic. Nie brak wśród nich ciekawych przykładów architektury z XVII czy XVIII stulecia.

Spiska Biała może się też pochwalić ciekawymi placówkami muzealnymi. Jedna z nich powstało na cześć Michała Greisigera, a jej ekspozycja wiąże się z kulturą i przyrodą Podtatrza. Druga to muzeum biograficzne, założone na cześć Jozefa Maximiliana Petzvala. Ten konstruktor w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju współczesnej fotografii, zatem zwiedzenie poświęconego mu muzeum z pewnością zadowoli tych, dla których fotografia jest życiową pasją. Wiele wspaniałych atrakcji czeka też w okolicy miasta. Jednym z ciekawszych zabytków jest kasztel, którym przyciąga osada Strazky. Dawniej samodzielna, obecnie istniejąca jako dzielnica Spiskiej Białej, znana jest właśnie dzięki tej ciekawej budowli z XVI wieku. Nie tylko kasztel przyciąga. Wspaniałe atrakcje turystyczne czekają w pobliskich Tatrach. Obiektem, doskonale znanym turystom jest Jaskinia Bielska, która może się pochwalić interesującą szatą naciekową oraz piękną okolicą. Tatry Bielskie prezentują się wspaniale, a piesze wycieczki po ich terenie mogą każdemu sprawić wiele radości. Pobliska miejscowość Zdziar przyciąga z kolei miłośników ludowej architektury i kultury. Zabytkowe drewniane chaty czekają tu na gości, a dodatkową atrakcją jest niewielkie muzeum etnograficzne czekające w samym centrum tej spiskiej wsi.

Dodaj komentarz