Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Szwecja już od jakiegoś czasu dla Polaków jest nie tylko miejscem emigracji w poszukiwaniu lepszego życia, ale też atrakcyjnym celem turystycznym. W tym względzie święci triumfy zwłaszcza Sztokholm, czyli stolica tego kraju. W ciągu roku przetacza się przez niego nawet kilkanaście milionów turystów i to nie bez powodu. Jest to nie dość, że miejsce oszałamiające pod względem estetycznym, to jeszcze pełne ciekawych miejsc pozwalających na poszerzenie swojej wiedzy na różne tematy. Wobec tego co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Sztokholm – raj dla fanów muzeów

W Sztokholmie znajdą coś dla siebie szczególnie fani muzeów, chociaż nawet osoby niezbyt zainteresowane historią mogą trafić wśród nich na coś, co ich interesuje. Warto wspomnieć chociażby o Muzeum Nobla. Chodzi oczywiście of Alfreda Nobla, wynalazcę dynamitu i fundatora słynnej przyznawanej do dzisiaj Nagrody Nobla. Jest ono stosunkowo niewielkie, ale jeśli mamy wolną chwilę z pewnością warto do niego zajść. Zaraz po jego opuszczeniu możemy skierować się do ulokowanego nieopodal Muzeum Poczty. Jest to wielka gratka zwłaszcza dla zapalonych filatelistów. Muzeum Nordyckie z kolei z pewnością zaspokoi głód wiedzy wszystkich osób zainteresowanych historią i kulturą Szwecji. Nie sposób nie wspomnieć o jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w całej Szwecji, a więc Muzeum Vasa. Co roku tłumy przybywają tam, aby podziwiać niemal idealnie zrekonstruowany XVII-wieczny okręt Vasa. Z kolei nawet osoby, które z reguły muzeów nie odwiedzają mogą być zainteresowane Muzeum Abby – szwedzkiego zespołu, który osiągnął oszałamiający sukces nie tylko w swoim kraju, ale także na całym świecie. W tym oczywiście w Polsce, gdzie Abba ma wciąż ogromną ilość oddanych fanów.

Przyroda i architektura Sztokholmu

Nie można być w stolicy Szwecji i nie przejść się pięknymi uliczkami sztokholmskiego Starego Miasta. Jest tam wszystko, czego można by się spodziewać – restauracje, bary i sklepy z pamiątkami. Natrafimy także na robiącą piorunujące wrażenie gotycką Katedrę Sztokholmską. Jeśli zaś wolelibyśmy nacieszyć oczy odrobiną zieleni, następnym celem podróży powinna być wyspa Djurgarden. Na odwiedzających czeka tam nie tylko piękna przyroda, ale także takie atrakcje jak park rozrywki czy zoo. Amatorów architektury nie powinno również zabraknąć w Drottningholm- wspaniałej rezydencji królewskiej stworzonej na wzór francuskiego Wersalu.

Sztokholm to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Jeśli pytamy, co warto zobaczyć w Sztokholmie, musimy przygotować się na bardzo długą odpowiedź. Bardzo ciężko będzie zobaczyć wszystko, co miasto to ma do zaoferowania w jeden czy dwa dni. Jeśli mamy taką możliwość, warto zostać tam na dłużej i bez pośpiechu zwiedzić wszystkie atrakcje.

Dodaj komentarz