Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Większość wyjazdów za granicę kończy się pomyślnie, a zadowoleni podróżnicy wracają do kraju szczęśliwi i wypoczęci. Czasami jednak jest inaczej i trzeba być gotowym na taką ewentualność. Niektórzy decydują się na oszczędzenie pieniędzy i potem w razie jakichkolwiek problemów są zdani tylko na siebie. Dlatego też zaleca się, żeby przy wyjeździe (zwłaszcza poza granice Unii Europejskiej) na wakacje wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jednak ile ono kosztuje i co obejmuje? Jakie ubezpieczenie turystyczne powinno się wybrać, aby móc czuć się całkowicie bezpiecznie?

Co daje ubezpieczenie turystyczne

Nie da się jednoznacznie podać zakresu ubezpieczenia turystycznego, ponieważ to zależy od indywidualnej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wobec tego przed jej podpisaniem należy dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dzięki temu upewnimy się, że nie czekają nas żadne przykre niespodzianki i wszystko zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami. Ogółem jednak tego typu ubezpieczenia obejmują takie zdarzenia jak wypadek czy kradzież lub utrata bagażu. Dodatkowo wykupić można ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenie mieszkania czy od odpowiedzialności cywilnej. Kluczowe powinno być przede wszystkim ubezpieczenie medyczne. Koszty zabiegów i operacji w innych krajach mogą (a wręcz jest na to duża szansa) być bardziej kosztowne niż w Polsce, do tego zostaniemy obciążeni kosztem jakiejkolwiek akcji ratunkowej czy pomocy ratowników medycznych. Od tego, jaka będzie kwota ubezpieczenia medycznego zależy w dużej mierze cena całego ubezpieczenia turystycznego. Powinniśmy ją dobrać na podstawie cennika usług medycznych w kraju, do którego się wybieramy. Wiadomo na przykład, że w Stanach Zjednoczonych usługi medyczne są astronomicznie drogie, więc wybierając się tam powinniśmy pomyśleć o bardzo wysokiej kwocie ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku może się okazać, że prostą operację będziemy spłacać przez najbliższe kilkanaście lat.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne

Przede wszystkim powinniśmy je wykupywać tylko w renomowanych agencjach ubezpieczeniowych o ugruntowanej pozycji na rynku. To, na jaki konkretnie pakiet ubezpieczenia powinniśmy się zdecydować zależy od wielu czynników, w tym poziomu zagrożenia w miejscu, w które się wybieramy, a także wcześniej wspomnianych kosztów usług medycznych. Nie zawsze potrzebne będzie najdroższe ubezpieczenie, ale nie warto także maksymalnie oszczędzać.

To, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać jest sprawą mocno indywidualną. Można jednak powiedzieć, że z całą pewnością nie powinno się wybierać na żaden dłuższy wyjazd bez niego. Nie warto później tracić nerwów, nie mówiąc już o olbrzymich rachunkach do zapłacenia.

Dodaj komentarz