Co zwiedzić w Lizbonie – najpopularniejsze atrakcje turystyczne

Co zwiedzić w Lizbonie – najpopularniejsze atrakcje turystyczne

Lizbona jest chętnie odwiedzanym przez Polaków miastem. Nic dziwnego, ponieważ w Lizbonie piękna pogoda trwa dłużej niż w Polsce. Jeśli nie udało ci się w wakacje wyjechać na wakacje, Lizbona jest idealnym miejscem, aby to nadrobić. Co zwiedzić w Lizbonie, kiedy już tam dotrzesz? Oto najpopularniejsze atrakcje turystyczne stolicy Portugalii.

Lizbona – miejsca, które warto odwiedzić

Lizbona znana jest z największego w Europie Oceanarium. Nie możesz zatem przejść obojętnie obok tak popularnej atrakcji. Oceanarium znajduje się na terenie Parku Narodów – dzielnicy Lizbony. Ogromny kompleks ma pojemność 7.500.000 litrów wody! Możemy tu podziwiać ponad 8000 organizmów wodnych z ponad 500 różnorodnych gatunków. Główny zbiornik wodny ma pojemność 5.000.000 litrów i prezentuje różnorodność Wszechoceanu. Możemy podziwiać w nim rekiny, barakudy, samogłowy, płaszczki, tuńczyki i wiele innych gatunków. Natomiast ekspozycje przygotowane w czterech rogach Oceanarium są ukierunkowane na konkretne oceany – Spokojny, Atlantycki, Indyjski i Arktyczny. W każdym z nich możemy zatem podziwiać faunę i florę innego oceanu. Podróżując z dziećmi warto wiedzieć, że maluchy które nie ukończyły trzeciego roku życia zwiedzają Oceanarium za darmo. Ceny biletów dla starszych dzieci i dorosłych zależą od wieku oraz rodzaju wystawy. Zazwyczaj wahają się one od 10 do 18 Euro. Oceanarium oferuje możliwość kupienia biletu przez Internet. Warto skorzystać z tej opcji, aby potem nie stać w długiej kolejce.

Wychodząc z Oceanarium możecie skorzystać z kolejki linowej, której początkowa stacja znajduje się tuż obok. Przejazd kolejką linową zwaną teleferico, to świetna okazja do podziwiania Parku Narodowego z góry. Ciekawym widokiem jest również widziana z góry najpopularniejsza część dzielnicy Oriente. Łączna długość trasy, jaką możemy pokonać teleferico to 1230 metrów, a czas przejazdu wynosi 8-12 minut. Przejażdżka ponad 20 metrów nad ziemią będzie nie lada atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia mogą skorzystać z kolejki za darmo. Co zwiedzić w Lizbonie, kiedy już dotrzemy do końca trasy? Przygotuj się na kolejne najpopularniejsze atrakcje turystyczne.

Co zwiedzić w Lizbonie – najpopularniejsze atrakcje turystyczne

Przebywając w Lizbonie warto zobaczyć jej najpiękniejsze zabytki. Jednym z nich jest Klasztor Hieronimitów, który jest idealnym przykładem stylu manuelińskiego. Od 1983 roku znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli zastanawiałeś się, co zwiedzić w Lizbonie, Klasztor Hieronimitów powinien być obowiązkowym punktem na twojej mapie.

Klasztor został wybudowany, dzięki zyskom czerpanym przez Portugalię z handlu przyprawami sprowadzanymi z basenu Oceanu Indyjskiego. Budowa Klasztoru rozpoczęła się w roku 1501 i trwała ponad 100 lat. Klasztor zachwyca jeszcze zanim wejdziemy do środka. Okazały, południowy portal ma 32 metry wysokości i jest szeroki na 12 metrów. Znajduje się na nim postać Henryka Żeglarza, figura Santa Maria de Belem oraz na samym szczycie Michał Anioł.

Krużganki Klasztoru Hieronimitów są szczególnie warte obejrzenia. Dzieci do 12 roku życia mogą zwiedzać je za darmo. W innym przypadku wstęp jest płatny (ok. 10 Euro), ale zdecydowanie warty swojej ceny. Kiedyś krużganki były przeznaczone do medytacji, odpoczynku i pracy zamieszkujących klasztor mnichów. To miejsce Klasztoru jest jednym z najładniejszych przykładów wykorzystania stylu manuelińskiego. Nie brakuje tu tez motywów religijnych, np. scen z Pasji Chrystusa. Możemy także podziwiać symbole królewskie oraz motywy związane z wyprawami morskimi i naturą.

W północnej części znajduje się natomiast grób Fernando Pessoa. W skład kompleksu klasztornego wchodzi Kościół Najświętszej Marii Panny w Belem. Wchodząc do niego po dwóch stronach można zobaczyć dwa nagrobki – nagrobek Vasco da Gama oraz Luisa de Camoes. Zostały one wykonane w stylu neomanuelińskim w XIX wieku. W kościele możemy podziwiać okazałe, piękne witraże. Klasztor zachwyca w każdym jego miejscu, aby się o tym przekonać musisz go odwiedzić będąc w Lizbonie.

Gdzie jeszcze udać się będąc w Lizbonie

Kolejną, wartą obejrzenia atrakcją jest Wieża Belem. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Należy też do najcenniejszych zabytków Portugalii oraz znajduje się na liście UNESCO. Wieża Belem pełniła niegdyś wiele funkcji – pierwotnie jednak pełniła role militarne. Ponadto pełniła funkcje więzienia, czy też punktu poboru opłat od statków wpływających do Lizbony. Jest ona przepełniona stylem manuelińskim, który jest widoczny zarówno z zewnątrz jak i w środku. Wieża składa się z dwóch części. Pierwszą z nich tworzy nieregularny bastion, a drugą jest czterokondygnacyjna wieża, przylegająca do północnej strony bastionu. W bastionie znajduje się 17 otworów strzelniczych. W środku natomiast możemy dokładnie obejrzeć cały pokład strzelniczy. Nad nim znajduje się taras bastionu, na którym znajdują się bartyzany. Niewielkie wieżyczki (bartyzany) pełniły kiedyś funkcje strażnicze i strzelnicze. Na tarasie bastionu możemy również podziwiać figurkę Matki Boskiej z Belem. Dzieci do 12 roku życia mogą zwiedzać Wieżę Belem bezpłatnie, a starsze dzieci i dorośli muszą kupić bilet za ok. 6 Euro. Warto kupić go przez Internet, by uniknąć długich kolejek.

Stolica Portugalii ma do zaoferowania jeszcze wiele atrakcji. Powyższe przykłady to tylko sugestie, co zwiedzić w Lizbonie. Są one jednak najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi miasta. Jednak, aby poznać piękno i wiele innych ciekawych miejsc Lizbony musisz ją odwiedzić!

Dodaj komentarz