Czy istnieją zasady stosowania sygnalizatorów brań?

Czy istnieją zasady stosowania sygnalizatorów brań?

Elektroniczne sygnalizatory brań służą do ułatwienia wędkowania poprzez wskazywanie wszystkich brań (nawet tych delikatnych). Reagują one wiązką świetlną i dźwiękową, w przypadku gdy ryba znajdzie się w pobliżu przynęty.

Jak działają czujniki brań?

Wśród elektronicznych sygnalizatorów brań wyróżnia się :

  • działające na rolkę prowadzącą,
  • automatyczne.

Obydwa oparte są na ruchu żyłki, którą ciągnie ryba, o czym powiadamia sygnalizator brań(dźwiękiem i światłem). Stosowanie sygnalizatorów nad wodą pozwala nawet na drzemkę czy chwilowe oddalenie się od stanowiska. Sygnalizatory są także dostępne w zestawach w postaci zestawu sygnalizatorów z centralką. Centralka może przekazać sygnał od sygnalizatora w odległości nawet do 100 metrów.

Kto stosuje sygnalizatory wędkarskie?

Współcześnie bogaty i dostępny rynek z artykułami wędkarskimi sprawił, że sygnalizatory brań to sprzęt powszechnie stosowany w wędkarstwie zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów. Obecne w sprzedaży czujniki brań są dostosowane do potrzeb wędkarzy i zdecydowanie ułatwiają wędkowanie. Łowienie ryb, chęć przechytrzenia łowionej ryby, spędzanie czasu nad wodą i na świeżym powietrzu sprawia, że wędkowanie to przyjemność, która powinna być ułatwiona do maksimum. Wykorzystanie nowych technologii w wędkowaniu to właśnie udogodnienie mające zachęcić innych do spróbowania swoich sił w wędkowaniu. Obecnie niemal w każdej sytuacji i na każdym łowisku można zastosować odpowiednie sygnalizatory, które uproszczą zdobycie ryby, bowiem nie każdy początkujący wędkarz widzi każde branie(trzeba się nauczyć odczytywać sygnały). Czujniki brań pomogą w takiej sytuacji poprzez informację o braniu i konieczności zacięcia ryby.

Od czego zależy wybór sygnalizatora wędkarskiego?

Rodzaje sygnalizatorów oraz ich możliwości można bez problemu dobrać do indywidualnych potrzeb wędkarza. Każdy doświadczony wędkarz ma świadomość, że sygnalizator może nie wydać dźwięku przy delikatnym braniu, ale wtedy wystarczy tylko regulację ustawić na większą czułość. Dodatkowo oprócz sygnalizatorów elektronicznych istnieją także mechaniczne, a wybór należy tylko do wędkarza. Z kolei elektroniczne sygnalizatory brań różnią się przede wszystkim ceną, a co za tym idzie różnorodnością dodatkowych funkcji oprócz tych podstawowych(jak np. pamięć brań). Według wielu wędkarzy za wyborem konkretnego sygnalizatora przemawiają takie czynniki jak:

  • znany producent,
  • regulacja czułości brań i tonu,
  • wybór danego tonu spośród kilku,
  • opcja podłączenia swingera,
  • nie zacinająca się rolka prowadząca,
  • możliwość wkręcenia ramion/widełek do sygnalizatora.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości zakupienia zestawu sygnalizatorów z centralką, gdzie wyposażenie obejmuje także zwykle odpowiednie opakowanie do transportu zestawu. Zestaw umożliwia na prawdziwie rekreacyjny czas spędzony nad wodą(nie ma konieczności spędzania całego czasu przy wędkach), a na nocnych zasiadkach umożliwia spokojny wypoczynek w oczekiwaniu na zdobycz. Odpowiednio dobrany sprzęt na pewno pozwoli cieszyć z efektów łowienia.

1 Comment

  1. Najlepsze sygnalizatory brań jakie miałem!! Vimarco to naprawdę klasa, taki mercedes wśród sygnalizatorów 🙂 spoko centralka, duzy zasięg, mocne bateria, bardzo czuły i można tą czułość sygnalizatora ustawić. Wielkie szapoba i pozdrawiam.

Dodaj komentarz