Podczas biegania zużywamy ogromną ilość energii i tracimy znaczne ilości wody, niezbędnej dla zachowania prawidłowych funkcji naszego organizmu. Dla zachowania kondycji i wytrzymałości przy intensywnych ćwiczeniach niezbędna jest zatem prawidłowa dieta, optymalnie dopasowana do prowadzonego stylu życia i zapotrzebowania na określone składniki. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób zajmujących się sportem zawodowo, gdzie sposób odżywiania powinien być rygorystyczny. W przypadkach, kiedy aktywność fizyczna należy do jednych z elementów naszej codzienności, dopuszcza się mniejszy rygor w odżywianiu, choć oczywiście najlepiej stosować się do ogólnych norm przyjętych w żywieniu dla osób aktywnych.
Osoby czynnie uprawiające sport powinny dostarczać energię dla organizmu pochodzącą przede wszystkim z węglowodanów. To właśnie z cukrów prostych i złożonych powinna pochodzić największa ilość dostarczanych kalorii, ponieważ uzyskiwana z nich energia jest szybciej transportowana do mięśni niż energia pochodząca z tłuszczy. Zaraz po treningu najlepiej spożywać węglowodany łatwo przyswajalne, o wysokim indeksie glikemicznym, natomiast te trudniej przyswajalne można spokojnie spożywać później. Do produktów z grupy węglowodanów zalicza się natomiast: ryż, makarony, ziemniaki, kukurydzę, rośliny strączkowe, owoce, warzywa, budynie, galaretki, kisiele, musli, płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty.
Choć ogólnie zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczy, to trzeba wiedzieć, że są one niezbędnym elementem naszej codziennej diety i ok. 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie powinno pochodzić z tego właśnie źródła. Wśród tłuszczy wybierać należy te nienasycone, zwykle pochodzenia roślinnego, jak oleje roślinne czy oliwę z oliwek. Warto także jeść duże ilości ryb.
Dla biegaczy i innych sportowców bardzo istotnym elementem codziennej diety są także białka na których spoczywa odpowiedzialność za regenerację komórek. Duża zawartość tego składnika znajdziemy w mleku, nabiale, warzywach, produktach zbożowych oraz orzechach.
Wymienione wyżej składniki to fundamenty diety, która dodatkowo wzbogacona musi zostać o witaminy i minerały, jak również dostarczenie organizmowi co najmniej 2 litrów wody każdego dnia. Dopiero tak zbilansowana dieta będzie dopełnieniem zdrowego stylu odżywiania, który zapewnić może minimalizację nieprzyjemnych skutków wysiłku fizycznego, czyli nadmiernego zmęczenia, skurczy mięśni czy nadwyrężenia układu kostnego.